Vejce za čipy a ananasy. Co všechno může přinést cesta Pekarové na Tchaj-wan

Vejce za čipy do aut nebo potraviny. I takový rozměr může mít cesta předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wan. Šéfka TOP 09 tam v sobotu po zastávce v Jižní Koreji přiletěla s početnou podnikatelskou delegací i dalšími politiky. S sebou „přivezla“ i déšť, který při setkání sehrál důležitou roli.

Pekarová během návštěvy asijského kontinentu označila Česko za jednoho z největších, možná dokonce největšího přítele Tchaj-wanu. Rovněž vyjmenovala konkrétní oblasti, kterým se chce věnovat.

„Tchaj-wan je čipová velmoc, a může tak České republice velmi pomoci. Spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti je určitě jedním z našich klíčových témat,“ uvedla šéfka Sněmovny a TOP 09.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pekarová: Nahrávky Najmona jsou na hraně legálnosti. Jurečka se snažil o slušnou dohodu

Předseda tchajwanského Legislativního dvora Jou Si-kchun nejdřív připomněl, že předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před třemi lety Tchaj-wan navštívil i přesto, že to tehdejší prezident Miloš Zeman označil za klukovinu. Zároveň zmínil své nadšení z toho, že společně s Pekarovou na Tchaj-wan dorazil déšť. „Může vyřešit dlouhé období sucha a zlepšit tchajwanskou úrodu. Jde tedy o velmi příznivé znamení,“ dodal.

Velmi důležité, vstřícné a pevné gesto

Kvůli nedostatku vajec, se kterými se Tchaj-wan aktuálně potýká, se logicky jeden z prvních dotazů během společného brífinku týkal případné spolupráce v této rovině. Tchajwanci by mohli na oplátku Česku posílat například ananasy. Pekarová na takové spekulace odpověděla s tím, že se ještě uvidí.

Česká politička pak navázala na bonmot s „přivezeným deštěm“, který Tchajwance pobavil. „Když jsem slyšela nejdříve slovo zemědělství, tak jsem si říkala, že možná právě proto pan předseda zmínil naši zázračnou schopnost přinést déšť. Ten však v produkci vajec nesehrává úplně tu klíčovou úlohu, toho jsem si vědoma,“ řekla s nadsázkou.

Jou Si-kchun v případě návštěvy Pekarové nešetřil chválou: „Ve světle setkání prezidentů Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina, kdy se dva vůdci totalitních států domlouvají na tom, jak převrátí světový řád založený na hodnotách demokracie, svobody a lidských práv, je vaše návštěva považovaná za velmi důležité, vstřícné a pevné gesto. Skutečně vám za ni velmi děkujeme.“

S Pekarovou na místo dorazili i poslanci Marek Benda (ODS), Marek Ženíšek (TOP 09), Ivan Jáč (za ANO), Ondřej Lochman (STAN), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Pavel Žáček (ODS). Piráti neměli kapacity a zástupce SPD šéfka Sněmovny nepozvala.

Tagy: