Vejít se autem na parkovací místo bývá očistec. Může za to 35 let stará norma

Moderní auta jsou čím dál větší, zatímco o parkovacích místech to bohužel neplatí. Každé auto větší než malé se proto dnes na namalované parkovací místo vejde jen s minimální rezervou, což s sebou přináší nejen nutnou akrobacii při nastupování a vystupování, ale také otlučené plechy. Provozovatelé přitom při malování čar vyznačujících místa ke stání žádný předpis neporušují.

Když přijde na přetřes velikost auta, automaticky se mluví o délce. Důležitější jsou přitom při využití v běžném životě ty další dva, tedy šířka a výška. Můžete klidně najít čtyřmetrové auto, do nějž se pohodlně vejde celá rodina, bývá ale vyšší a širší.

A protože proti přidávání kolmých centimetrů se bouří jak estéti, tak odborníci na aerodynamiku, přidává se čím dál častěji do šířky. Výsledkem bývá, že s kompaktním hatchbackem se do mezery na parkovišti u obchodu vejdete stejně obtížně jako s velkým manažerským kombíkem.

„Problém spočívá v tom, že norma ČSN 73 6056, která předepsanou velikost parkovacího místa vymezuje, platí už 35 let bez větších změn. Vznikala tedy v době, kdy u nás jezdily především staré škodovky a žigulíky. Předepsaná šířka parkovacího místa sice za tu dobu narostla o 10 cm na nynějších 250 cm, ovšem automobily za stejnou dobu narostly mnohem více,“ vysvětluje Ladislav Čermák z odborného automobilového webu Fdrive.

Příznačné také je, že tvůrci normy počítali s délkou vozu 475 cm. Že dnes atakují pět metrů kromě řady větších užitkových aut i vozy střední třídy, není třeba dodávat. A protože jsou drahé pozemky, obchodní domy málokdy přidají prostor navíc. Jen dobrá vůle některých hotelů či obchodníků vám parkování zpříjemní.

Málo místa ostatně řidiče často trápí také v různých zúženích. Šíře jízdního pruhu se liší podle třídy konkrétní komunikace. „Například šíře běžného jízdního pruhu na dálnici je 3,75 metru, ovšem při zúžení může mít jízdní pruh šíři 2,5 metru, ale také 2,2 metru nebo dokonce pouhé 2 metry,“ upozorňuje Čermák na možné problémy i během jízdy.

Malá auta jsou větší, než si myslíte

Se kterými auty budete mít parkování obtížnější? Možná byste to neřekli, ale například levná Dacia Sandero je širší než o dvě třídy větší Škoda Octavia. Níže uvedená tabulka vybraných modelů aut je při vědomí předepsané šířky parkovacího místa – 2500 mm – více než výmluvná. Šířku udávají výrobci bez zrcátek, ta přidají v průměru do šířky 200–300 mm, někdy i více.

Model vozu šířka bez zrcátek v mm
Škoda Octavia 1829
Škoda Karoq 1841
Volkswagen Touareg 1984
Ferrari F8 1979
Volvo XC90 2008
Dacia Spring 1579
Toyota Aygo 1740

Ještě hůře se na parkovací místa vejdou majitelé třídveřových aut. Sice se do nich pohodlněji nastupuje, avšak podstatně delší dveře významně zvyšují riziko poškození vedlejšího automobilu.

Naopak ideální jsou posuvné boční dveře. Těmi se chlubili zástupci momentálně téměř vyhubené kategorie rodinných MPV, pochopitelně jen ve druhé řadě. Mezi ojetinami ovšem lze koupit exota, do nějž posuvnými dveřmi nastupovali všichni. Atypický, vysoký Peugeot 1007 nabízí díky posuvným dveřím skvělé řešení do těsných aglomerací. Jde ale o problematický model.

Další výjimkou je Opel Meriva. U něj se zadní dveře otevírají proti směru jízdy, což manipulaci ve stísněných prostorách může usnadnit. Ještě dál zašel elektromobil BMW i3, který se dokonce zbavil B-sloupku. Jenže tam zadní dveře otevřete, až když jsou dokořán ty přední. Pro úplnost ještě vzpomeňme minulou generaci roztomilého kombíku MINI Clubman s asymetrickými dveřmi, kdy na pravé straně čekal podobný systém, jako u BMW i3. A Mazdy RX-8 a MX-30, kde se stejným způsobem otevírají dveře na obou stranách.

Parkujte opačně než soused

Existuje vcelku jednoduchý způsob, jak se vejít i do úzkého místa bez většího strachu z poškození svého či cizího auta. Chce to ale spolupráci okolí. Kdyby tento jednoduchý trik důsledně uplatňovala většina parkujících, rázem by byly problémy menší. Stačí vedle auta, které na parkovací místo zajelo klasicky popředu, zacouvat. Auta tak budou vedle sebe stát na straně spolujezdce. A tudy při odjezdu nikdo nutně nastupovat nemusí.

Pak už to jen chce, aby se stejně zachoval i ten, co vedle vás zaparkuje z druhé strany. Na škodu není ani to, když se podíváte, zda nemá sousední auto volant vpravo.

Tagy:
parkoviště parkování auto předpisy parkovací místo

Hlavní zprávy

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání
Vladimir Putin

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání

Ruský prezident Vladimir Putin se v bunkru mimo Moskvu rozhoduje o možném jaderném útoku, tvrdí údajný insider z Kremlu, který přišel i se zprávami o Putinově problematickém zdravotním stavu. Rovněž má existovat seznam nejbližší rodiny a nejvyšších ruských představitelů, kteří budou v případě útoku ze Západu do tohoto bunkru evakuováni. Jména bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva či Putinových údajných dětí na něm ale chybí.

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml
Praha

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml

Pražská policie hledá cestující z autobusu číslo 164, který v úterý odpoledne v Praze na zastávce Sídliště Řepy zachytil zvenku devětašedesátiletou ženu a podle její výpovědi ji zhruba pět metrů táhl. Poté, co autobus zastavil a otevřel dveře, žena spadla na silnici a vážně se zranila. Policie se snaží zjistit, jak se vše skutečně stalo, k dispozici má totiž jen výpověď poškozené, řidič si zachycení ženy neuvědomuje a cestující z autobusu po události odešli. Ve středu to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:03

Jaké sankce EU přijala v posledním balíčku?

12:41

Zeman: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, reakce by měla být i vojenská

12:32

Podle mluvčího Kremlu není rozpor v tom, že se ruští vojáci nedávno stáhli z ukrajinské oblasti, o níž Moskva tvrdila, že už bude navždy ruská

12:06

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Messi se vrací do Barcelony, přečetl si svět přestupovou bombu. Katalánci ale zatím jen sní

Čas utíká a Lionel Messi už je za polovinou svého kontraktu v Paris Saint-Germain, do kterého loni přestoupil z Barcelony. Z klubu, ve kterém předtím strávil celý profesionální život i část toho mládežnického. Katalánský gigant má navždy rezervované místo v srdci argentinského génia. A teď se objevily zprávy, podle kterých se malý velký muž na milované místo k 1. červenci příštího roku jistojistě vrátí. Ale opravdu?

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Dnes měříme rychlost v Kaliningradu. A pokuty jen v korunách, pobavili strážníci internet

Východočeští městští policisté umístili na sociální sítě snímek z ruského Kaliningradu, kde jejich služební vozidlo měří rychlost. Jde samozřejmě o koláž narážející na iniciativu českých občanů #makekaliningradkralovecagain, která na Twitteru v žertu prosazuje anexi ruské exklávy Českou republikou. Reagují tak na ruský postup v případě ukrajinských území.

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Český tank Tomáš vyráží proti ruským jednotkám na Ukrajině. Bojový stroj, na který se složilo přes 11 tisíc lidí, spadá do rodiny starších sovětských konstrukcí, stále ale dokáže nepříteli řádně zatopit. Darovaný tank T-72 Avenger se totiž dočkal poctivé modernizace a řady vylepšení oproti základní verzi. Navíc jde o vojenskou techniku, se kterou jsou ukrajinští vojáci velice dobře seznámení. S čím přesně budou mít Rusové na frontě tu čest?

Domácí zpravodajství

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Šílený případ v Olomouci: Muž házel po projíždějících autech cihly, jednu ženu zranil

Dvě projíždějící osobní auta podle policie záměrně zasáhl částí cihly a betonové sutě třiačtyřicetiletý muž v Olomouci. Cihlou v prvním voze rozbil zadní okno a zranil spolujezdkyni, v druhém vozidle vyvázla posádka bez zranění. Muže ze Šumperska policisté záhy dopadli. Kriminalisté jej obvinili z pokusu těžkého ublížení na zdraví, poškození cizí věci a výtržnictví. Výtržník skončil ve vazbě, informovala olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.