reklama

Velikonoce

Nejnovější příspěvky k tématu

Další příspěvky k tématu

Jak se vyrábí vrtané nebo také madeirové kraslice?

Marta Kamp se narodila v Čechách, ale již řadu let žije v Rakousku. Sem si přinesla i nevšední zálibu, kterou je výroba vrtaných nebo jinak nazývaných madeirových kraslic. Tuto techniku neustále vylepšuje a zdokonaluje a výsledkem jsou skutečná umělecká díla, která svou křehkou krásou okouzlila již obrovské množství zájemců o tuto techniku.

Kubek: O špatných Velikonocích vláda rozhodla před třemi týdny, když nezavřela továrny

O tom, že si lidé neužijí Velikonoce, podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka vláda rozhodla už před třemi týdny, kdy „nenašla odvahu zavřít aspoň na dva týdny továrny“. Lékař ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že chce prodloužit nouzový stav a že zdravotnictví zoufale řeší důsledky nezvládnuté epidemie, zatímco průmysl jede, i když není tak důležitý, jak se tváří.

Připravte se na tradiční velikonoce

Velikonoce jsou za dveřmi, a tak je potřeba se na ně připravit. Velikonoční svátky vrcholící Velikonočním pondělím jsou v každém případě oslavou něčeho nového. Pro věřící vzkříšením Ježíše Krista, pro ostatní oslavou příchodu jara. Ani v jednom případě si ale tyto svátky neumíme představit bez tradičních zvyků. Které z následujících jsou ty vaše?

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo
Názory

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je přesvědčena, že v tuzemských firmách panuje otrokářství, šikana a/nebo zastrašování. Vydala se proto do českých „bavlníkových“ továren na kontrolu, aby dala najevo, kdo je v téhle zemi pánem. Sice nic nevyřešila, ale média jí byla plná. A o to zřejmě dodýchávající sociální demokracii před volbami jde. Bude to však ke vstupu do Sněmovny stačit?

reklama

Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky. Oslavuje se jimi Vzkříšení Krista. Svatý týden (období, kdy si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista naživu, jeho ukřižování a vzkříšení) začíná Květnou nedělí (Ježíš přijíždí do Jeruzaléma), následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa (Jidáš zradí Ježíše), Zelený čtvrtek (Poslední večeře Páně), Velký pátek (Ukřižování Ježíše), Bílá sobota (Ježíšův pohřeb), Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční (Zmrtvýchvstání Ježíše Krista) a Velikonoční pondělí jakožto druhý svátek.

Velikonoce jsou také označovány za svátky jara. Tradičně se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který proběhne po 21. březnu. Pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se tyto svátky až další neděli. Mezi zvyky a tradice patří pečení beránka, barvení kraslic nebo pletení pomlázek, kterými následně muži vyšlehají ženy, aby byly celý rok zdravé a plodné.