reklama

Velikonoce

Nejnovější příspěvky k tématu

Jak se vyrábí vrtané nebo také madeirové kraslice?

2. dubna 2021 07:44

Marta Kamp se narodila v Čechách, ale již řadu let žije v Rakousku. Sem si přinesla i nevšední zálibu, kterou je výroba vrtaných nebo jinak nazývaných madeirových kraslic. Tuto techniku neustále vylepšuje a zdokonaluje a výsledkem jsou skutečná umělecká díla, která svou křehkou krásou okouzlila již obrovské množství zájemců o tuto techniku.

Kubek: O špatných Velikonocích vláda rozhodla před třemi týdny, když nezavřela továrny

23. března 2021 18:47

O tom, že si lidé neužijí Velikonoce, podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka vláda rozhodla už před třemi týdny, kdy „nenašla odvahu zavřít aspoň na dva týdny továrny“. Lékař ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že chce prodloužit nouzový stav a že zdravotnictví zoufale řeší důsledky nezvládnuté epidemie, zatímco průmysl jede, i když není tak důležitý, jak se tváří.

K pašijovému týdnu se pojí spousta tradic. Znáte je všechny?

18. března 2021 10:00

Pašijový týden je posledním týdnem období půstu, které trvá 40 dní a vrcholí velikonočními svátky. Letos začíná nedělí 28. března. Je to období, kdy se dodržuje mnoho zvyků a tradic, které mají křesťanský i světský původ a jednotlivé dny se podle nich jmenují. Znáte je všechny?

Covid ničí tradice. Malé obce přijdou o Velikonoce i o ochutnávku slivovice

15. března 2021 07:33

Už dva týdny je kvůli proticovidovým vládním opatřením výrazně omezen pohyb mezi okresy a také na území samotných obcí. Obyvatelé těch nejmenších z nich často nemohou ani na krátkou procházku. Lidé také budou pravděpodobně muset omezit oslavy spojené s blížícími se Velikonoci. Reportér CNN Prima NEWS vyrazil zdokumentovat situaci do Horního Lapače.

Připravte se na tradiční velikonoce

11. března 2021 10:00

Velikonoce jsou za dveřmi, a tak je potřeba se na ně připravit. Velikonoční svátky vrcholící Velikonočním pondělím jsou v každém případě oslavou něčeho nového. Pro věřící vzkříšením Ježíše Krista, pro ostatní oslavou příchodu jara. Ani v jednom případě si ale tyto svátky neumíme představit bez tradičních zvyků. Které z následujících jsou ty vaše?

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

reklama

Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky. Oslavuje se jimi Vzkříšení Krista. Svatý týden (období, kdy si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista naživu, jeho ukřižování a vzkříšení) začíná Květnou nedělí (Ježíš přijíždí do Jeruzaléma), následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa (Jidáš zradí Ježíše), Zelený čtvrtek (Poslední večeře Páně), Velký pátek (Ukřižování Ježíše), Bílá sobota (Ježíšův pohřeb), Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční (Zmrtvýchvstání Ježíše Krista) a Velikonoční pondělí jakožto druhý svátek.

Velikonoce jsou také označovány za svátky jara. Tradičně se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který proběhne po 21. březnu. Pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se tyto svátky až další neděli. Mezi zvyky a tradice patří pečení beránka, barvení kraslic nebo pletení pomlázek, kterými následně muži vyšlehají ženy, aby byly celý rok zdravé a plodné.