Velká záhada směřuje k rozlousknutí. Jak to bylo se slavným útěkem z Alcatrazu?

Nejslavnější věznice světa Alcatraz zůstává jediným „žalářem“, ze kterého se nikomu nepodařilo uniknout. Tato pověst však může být brzy pošlapána. Více než tři desítky mužů se pokusily prchnout a pět jich zůstalo nezvěstných. Existuje šance, že dva z nich – bratři John a Clarence Anglinové – přežili a zplodili potomky v Brazílii.

Notoricky známé vězení je až mýtickým místem. Objevilo se v desítkách filmů, ostrov Alcatraz ležící zhruba dva kilometry od pobřeží a města San Francisco stále navštěvují stovky turistů denně.

Láká je poznání prostředí, které bylo postrachem pro zločince mezi lety 1934 až 1963. Během tohoto takřka tři dekády dlouhého období se o útěk z místa přezdívaného „Skála“ pokoušelo mnoho vězňů. Ale jejich snahu lze označit za „mission impossible“. Přes 20 jich bylo dopadnuto, šest zastřeleno a dva se utopili při pokusu o doplavání ke břehu, což znesnadňují silné proudy v Sanfranciském zálivu nebo přítomní žraloci.

Fanoušci záhad však mají radost z toho, že pět mužů je uvedených v kategorii „pohřešovaných a pravděpodobně utopených“. Teď se vynořila šance, že tři z nich – John Anglin, jeho bratr Clarence a Frank Morris – by se mohli přemístit na zatím prázdný seznam osob, které překonaly všechny nástrahy a dostaly se na svobodu.

Při příležitosti 60. výročí útěku by se mělo ukázat, jaká byla pravda, protože testy DNA odhalí, zda Anglinovi založili v Jižní Americe rodinu. Trojice kvůli svému plánu tři měsíce pomocí vidliček a lžic „kopala“ díru do stěny věznice a od noci z 11. na 12. června roku 1962 o ní nikdo neslyšel. Dozorci si zprvu mysleli, že muži jsou na svých celách. Byli oklamáni papírmašovými hlavami s vlasy posbíranými ve vězeňském holičství, které „spaly“ v posteli.

I kdybych něco věděla, nic vám neřeknu

Mezitím vězni prchli přes střechu a na voru vyrobeném z 50 ukradených bavlněných pláštěnek se vydali směrem ke břehu. FBI uzavřela případ v roce 1979, ale synovec Anglinů David Wildner dodnes trvá na tom, že jeho příbuzní se dostali na pevninu a poté našli útočiště v Jižní Americe. Prý už byl objeven jejich úkryt.

„Můj bratr Ken se před pár dny se štábem Discovery Channel vydal do Brazílie, aby lokalizoval rodinné příslušníky, včetně dětí Johna a Clarence. Už proběhly nějaké testy a dokázali najít dům, ve kterém John a Clarence pobývali. Ale musím si dávat pozor na to, co říkám, protože více se dozvíte ve vysílání v příštím týdnu,“ řekl Wildner v rozhovoru pro britský Mirror.

„Nevím, jestli se setkám se svými strýci, ale doufám, že potkám jejich děti,“ dodal. Kdyby bratrská dvojice stále žila, bylo by jí 92, respektive 91 let. Wildner si z dětství vybavuje návštěvy FBI, kdy se vyšetřovatelé vyptávali jeho matky – sestry kriminálníků – na to, zda se jí sourozenci ozvali. Ona odvětila: „Ne. A i kdyby ano, nic bych vám neřekla.“ Synovec Anglinů si je jistý, že když ne matka, ostatní členové rodiny o nich určitě slyšeli.

Proč vlastně skončili bratři na ostrově Alcatraz? V 50. letech začali s drobnými krádežemi, které jim vycházely. Ale s jídlem roste chuť, a tak se rozhodli vyloupit banku. Policie je dopadla, zamířili do vězení na Floridě, pak se stěhovali do Atlanty. Po mnoha neúspěšných pokusech o útěk byli zavřeni do Alcatrazu. A jak se možná brzy ukáže, v tomto případě jim už prchnutí pravděpodobně vyšlo.

Tagy: