Landovský: Při hrozbě války máme v NATO komunikační kanály s Ruskem. Co přes ně řeší?

V Severoatlantické alianci (NATO) existují i vojenské kanály pro komunikaci s ruskou stranou. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prozradil velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský (ČSSD). Aby nedošlo k eskalaci konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, je podle něj nutné ověřit, kdo stál za úterním dopadem raket v Polsku, který nepřežili dva lidé.

Za incident v Przewodówě bylo zpočátku viněno Rusko, o jeho zodpovědnosti za útok hovořil na Twitterovém účtu například server visegrad24.org. Polsko proto zvažovalo aktivaci článku 4 Severoatlantické smlouvy – tedy zahájení konzultací v případě ohrožení některé z členských zemí. Podle velvyslance České republiky při NATO Jakuba Landovského je žádoucí nejprve ověřit, zda nedošlo k nedorozumění. „Proto existují vojenské kanály komunikace i s ruskou stranou,“ uvedl ve vysílání.

Zdůraznil však, že o nich nelze zveřejňovat mnoho podrobností, protože podléhají utajení. „Umožní nám spolu s ruskou stranou ověřit, jak byla některá vojenská aktivita míněná, a odstranit riziko nechtěné eskalace,“ sdělil stručně.

Les raket na Ukrajině

„V Polsku vidíme jeden strom, pro který nesmíme přehlédnout les raket, který každý den dopadá na ukrajinské území se záměrem likvidovat civilní infrastrukturu,“ připomněl Landovský. Domnívá se, že jde o válečné zločiny. „Mějme na paměti ten poměr. Řešíme jednu raketu, dvě oběti. Ukrajina je v konfliktu tři čtvrtě roku a na její území dopadají rakety každý den,“ pokračoval.

Kdyby vyšetřování ukázala, že šlo ze strany Ruska o úmyslný útok na Polsko, šlo by se podle Landovského do války. „I to by mohl být jeden z výsledků rozhodnutí spojenců. V tomto případě nastupuje právo státu požádat spojence o pomoc formou konzultací. Pak následuje evokace článku 5. Ten znamená, že újma se netýká jen státu, ale celé aliance,“ vysvětlil Landovský.

Dodal, že NATO chrání miliardu lidí, na jeho straně je více než 50 % světového HDP a také značná vojenská síla.

Tagy: