Velvyslanec při NATO: Na výhrůžky Putina jsme nereagovali včas, krev na rukou má i Lukašenko

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin

K věci (226)

Místo návratu k diplomatickým jednáním pokračování krveprolévání. Rusko totiž nabídlo Ukrajině schůzku v Minsku, navíc jen s omezeným zastoupením na nižší úrovni. Místo to není vhodné i z pohledu českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského (ČSSD). Nejde totiž o neutrální půdu a běloruský vládce Alexandr Lukašenko má podle českého diplomata na rukou krev stejně jako Putin. Landovský, který byl hostem pořadu K věci, se zároveň obává, kam až je Rusko schopné zajít.

Ruský útok na Kyjev se ukrajinské armádě podařilo odrazit, což mohlo Putina zaskočit. „Určitě nečekal, že ze všech faktorů převládne ten nejdůležitější, vůle Ukrajinců bránit vlastní zemi,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský (ČSSD).

Ukrajina má v konfliktu podporu mnoha spojenců a angažuje se i Severoatlantická aliance (NATO). Právě pojmy spojenec a NATO je podle Landovského důležité přesně rozlišovat. „Spojenci se ve sporu angažují velice silně a je zde obrovská míra vůle pomáhat. Putin vnímá, že spojenci jsou jednotní, ale nenabyl dojmu, že NATO je součástí konfliktu,“ popsal Landovský s tím, že i Rusko má vlastní organizaci kolektivní bezpečnosti. Členy jsou například Arménie nebo Bělorusko. Putin se ale zatím s žádostí o pomoc do zahraničí neobrátil.

Páteční summit NATO rozhodl o posílení východní hranice aliance pro případ že by se Putin pokusil získat další postsovětské republiky, zejména Pobaltí. „Nevíme, kam až chce Putin zajít. Síly, které má k dispozici, mu umožňují, aby provedl drobnou invazi v neobydlené částí aliančního teritoria a vyzkoušel naši reakci,“ popsal Landovský s tím, že Aliance zatím funguje, jak má.

Rusko může použít i jaderné zbraně

Český velvyslanec při NATO také přiblížil, co znamená pojem hybridní války v jazyku Vladimira Putina. „Rusko ji vnímalo vždycky jinak. Říkalo, my můžeme přejít od diplomacie a dezinformace na kybernetické útoky, dále můžeme vyhodit vaše muniční sklady jako ve Vrběticích, potom umíme zasáhnout konvenčně, a ve finále můžeme hrozit nebo použít i jaderné zbraně. Je to celé to spektrum,“ vysvětlil Landovský a dodal, že doba, kdy Rusko nepoužívalo konvenční síly a nemělo ostrou jadernou rétoriku je pryč.

„Kdybychom včas zareagovali na výhrůžky Vladimíra Putina při invazích do Gruzie, vypadala by situace diametrálně odlišně, protože by se bezpečnost Ukrajiny nepřímo propojila s bezpečností všech ostatních zemí,“ řekl Landovský v narážce na váhání, zda Ukrajinu přijmout mezi členy aliance.

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Putina k jednání, Rusko navrhlo rozhovor v Minsku. „Minsk nepovažuji za vhodné místo schůzky a Lukašenka za někoho, kdo má být zprostředkovatelem. On je jednoznačně na straně Putina, umožnil, aby útok, který směřuje na Kyjev vycházel z jeho území a nemůže být brán nestranně,“ řekl Landovský a dodal, že na rukou Lukašenka je krev stejně jako na rukou prezidenta Putina.

Tagy: