reklama

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama

Nová opatření budou platit od pátku od 18 hodin. Restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 až 04:59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. Lidé také nebudou moct konzumovat jídlo v nákupních centrech, včetně takzvaných food courtů.

Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátku moci maximálně 1 000 osob, a to očkovaných nebo po covidu. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.

Vláda podle Vojtěcha také od pátečních 18 hodin zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. „Jde pouze o adventní trhy, ale celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené. Nebude tam moci probíhat konzumace pokrmů a pití na místě,“ upřesnil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Kabinet navíc od pátku vyhlásil nouzový stav na 30 dnů. Plošnému lockdownu se vláda brání.

Zpřísnění opatření PŘEHLEDNĚ:

  • Restaurace, bary či kluby

Provozovny stravovacích služeb, restaurace, bary, kluby nebo herny budou muset mít zavřeno mezi 22:00 až 04:59. Stále tam mohou jen očkovaní nebo lidé, kteří prodělali koronavirus během posledních 180 dnů.

  • Alkohol na veřejnosti

Lidé nebudou moci od pátečních 18 hodin konzumovat na veřejnosti alkohol. Výjimkou jsou pouze prostory restaurací nebo barů.

  • Nákupní centra

V nákupních centrech lidé nebudou moci nově konzumovat jídlo ani pití. Výjimkou nejsou ani takzvané food courty.

  • Kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce

Na kulturní představení, koncerty, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátku moci maximálně 1 000 sedících osob. Doposud kapacita omezená nebyla. Opět platí, že tam mohou jen očkovaní nebo lidé, kteří prodělali koronavirus během posledních 180 dnů. Nebudou se tedy akceptovat antigenní či PCR testy. Pokud někdo nesplňuje pravidlo O-N, smí být přítomno max. 20 osob.

  • Ostatní hromadné akce

Na další hromadné akce typu oslav, večírků, svateb či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí. Opět se uznává systém O-N, tedy očkování nebo nemoc, pokud je na akci víc než 20 lidí.

  • Pohřby

Pohřby budou i nadále bez omezení, alespoň pro očkované. Pokud ale účast přesáhne 30 lidí, pořadatelé na obřady nesmějí vpustit neočkované účastníky.

  • Adventní trhy

Vláda zakázala i konání adventních trhů. Mohou se tam prodávat pouze kapři, vánoční stromky či jmelí.

  • Ostatní trhy

Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené. Nebude tam moci probíhat konzumace jídla a pití na místě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně
Vláda

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama