Více než polovina Čechů chce Ukrajinu v EU. S NATO je to půl na půl, ukázal průzkum

Začlenění Ukrajiny do Evropské unie podporuje 58 procent českých občanů, víc než čtvrtina je proti. V otázce členství Kyjeva v Severoatlantické alianci je společnost rozdělená víc, pro zapojení Ukrajiny do NATO se vyslovilo 41 procent lidí, stejná část s ním nesouhlasí. Vyplývá to z průzkumu, který od konce března do začátku května provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Průzkum ukázal, že téměř tři pětiny dotázaných souhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, víc než třetina s nimi nesouhlasí. Téměř polovina dotázaných hodnotí vládní podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem jako přiměřenou, více než dvě pětiny za přílišnou a jen tři procenta ji vnímají jako nedostačující.

Výrazná většina Čechů podporuje vyvíjení diplomatického tlaku na Rusko, stejně jako snahy o jeho politickou a ekonomickou izolaci a finanční podporu Ukrajiny jako kroky směřující k zastavení konfliktu. Poskytování vojenského vybavení Ukrajině schvaluje něco přes polovina respondentů a naprostá většina odmítá vyslání českých vojáků na Ukrajinu.

Třetina oslovených vyjadřovala silné obavy z eventuálního použití ruských jaderných zbraní proti Ukrajině, zhruba pětina měla takové obavy i v případě České republiky a dalších zemí NATO.

Začlenění Ukrajiny do EU podporuje 58 procent lidí, z toho 17 procent se vyslovilo pro urychlené začlenění do unie a 41 procent pro přijetí v delším časovém horizontu. Proti členství země v EU se vyslovilo 27 procent účastníků průzkumu a 15 procent se neumělo rozhodnout.

Ukrajina v NATO? Češi to mají půl na půl

V případě začlenění Ukrajiny do NATO je česká veřejnost více rozdělená. „Dvě pětiny (41 procent) začlenění Ukrajiny do NATO podpořily, i když pro urychlené členství bylo jen 15 procent, zatímco 26 procent bylo pro začlenění Ukrajiny do NATO v delší perspektivě. Stejně velká, dvoupětinová část (41 procent) dotázaných však zapojení Ukrajiny do NATO odmítla a 18 procent na otázku nedalo konkrétní odpověď,“ konstatovali autoři průzkumu.

Lídři zemí Evropské unie udělili v červnu Ukrajině postavení kandidátské země pro vstup do EU. Kyjev požádal o členství v unii jen několik dní poté, co na Ukrajinu vtrhla ruská invazní vojska. Ohledně NATO je situace složitější – většina aliančních zemí sice pomáhá Kyjevu zbraněmi a municí, vojáky však NATO nevyšle, protože se nechce přímo zapojit do konfliktu, který je mimo území členských států. Kyjev dosud nezískal ani akční plán, považovaný za nezbytný první krok k členství v NATO.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

07:44

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostrý a odtržený od reality, říká expert

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.