Vídal se s mafiány a lhal. Piráti znovu vyzvali Pospíšila k rezignaci. Absurdní, reagoval

Piráti vyzvali předsedu pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila kvůli kauze Dozimetr k rezignaci na všechny magistrátní funkce. To europoslanec odmítá. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho spolustraníci výzvu opírají o fakt, že se Pospíšil několikrát sešel s obviněným podnikatelem Michalem Redlem – tedy za účasti členů hnutí STAN. Pospíšil v poslední době také měnil svá tvrzení ohledně toho, kolikrát Redla viděl.

„Sám Jiří Pospíšil přiznal, že se stýkal s mafiány. Ukazuje se ale také, že o svých kontaktech v průběhu času lhal. Naše výzva k rezignaci na všechny magistrátní funkce trvá. Nelze uplatňovat presumpci viny na ostatní politiky, a zároveň ne na sebe,“ uvedl Zdeněk Hřib v úterý na sociálních sítích.

Za jeho stanoviskem stojí i celá Pirátská strana, která takřka identické vyjádření uveřejnila o den později. Piráti Pospíšila vyzývají k rezignaci kvůli jeho vazbám na podnikatele Michala Redla, který byl podle policie společně s bývalým radním Petrem Hlubučkem (dříve STAN) hlavou celé zločinecké skupiny. Ta měla manipulovat veřejné zakázky v pražském dopravním podniku.

Pospíšil v případě Redla v posledních týdnech měnil své výpovědi o tom, kolikrát se s kontroverzním podnikatelem ze Zlína vlastně setkal. Například 22. června, tedy týden poté, co kauza Dozimetr vypukla, Pospíšil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že se s Redlem za svůj život setkal pouze jednou.

„Viděl jsem ho (Redla) před několika lety jednou na jednání se STAN. Přišel se zástupci Starostů, je to tak pět let. To bylo v době, kdy jsem vůbec nebyl v zastupitelstvu. V mém telefonu není jeho jméno, nekomunikuju s ním, nepotkávám se s ním. Za čtyři roky, co jsem zastupitel, jsem ho ani jednou nikde neviděl,“ řekl tehdy Pospíšil.

Když byl však hostem stejného pořadu v pondělí, připustil, že setkání s Redlem bylo víc. „Byly desítky schůzek za celý rok, tak asi třikrát jsem v tom týmu STANařů viděl i pana Redla.” Bližší kontakt s ním však europoslanec nadále kategoricky odmítá. Výzvu od Pirátů považuje za absurdní a pokryteckou.

Vypovídal jako svědek

„Přijde mi opravdu absurdní, že mě k rezignaci vyzývá primátor, který jako hlava města nese politickou odpovědnost za kauzu v dopravním podniku. Jsem si plně vědom, že probíhá volební kampaň, ale výzva mi přijde mimořádně pokrytecká,“ odpověděl na dotaz webu Novinky.cz.

V pondělí Pospíšil ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž řekl, že kvůli kauze Dozimetr rezignovat nebude. Připustil však, že to zvažoval. „Přeci jen jsem dvacet let v politice. Zakládám si na svém jménu,“ popsal. Rezignace by podle něj ale znamenala přiznání chyby.

O jeho odstoupení se spekulovalo i kvůli tvrzením jednoho z obviněných. Podnikatel Pavel Dovhomilja totiž řekl, že za vznikem zločinecké skupiny měl společně s Hlubučkem a Redlem stát právě Pospíšil. Nutno podotknout, že šéf pražské TOP 09 na rozdíl od Hlubučka, Redla či Dovhomilji v kauze nefiguruje jako obviněný. Na vlastní žádost vypovídal jako svědek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.