Vízek ke katarským pravidlům: Potyčky budou i bez piva, odhalená ňadra bych nezakazoval

Neděle v Kataru nabídla první fotbalovou ochutnávku. Až od pondělí by se v kontextu mistrovství světa mělo mluvit především o tom, co se děje na trávníku. Doposud to byly kontroverze a zase kontroverze. Za ty může především fakt, že se šampionát koná ve velmi konzervativním emirátu s mnoha – z evropského pohledu – nezvyklými pravidly. I na toto téma mluvili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS Ladislav Vízek a Roman Bednář.

Jelikož jde o vůbec první mistrovství světa v arabském světě, potýkají se fanoušci i novináři s problémy, na které nikdy předtím nenarazili. Například dánský štáb byl pár dní před startem šampionátu napadnut během živého vstupu katarskou ochrankou. Ačkoliv měl akreditaci a natáčel na veřejnosti.

„Tohle tam nepatří. Ale musíme se bavit o tom, v jaké je to zemi. Někdo chce, aby se ten stát zviditelnil, jiní ne. Ani nevím, co k tomu dál říct,“ komentoval v pořadu Co Čech, to trenér! bývalý reprezentant Roman Bednář. „Překvapuje mě to. Pořadatelé chtějí zřejmě nastavit ostrou laťku. Chtějí udržet pořádek, ale zřejmě se jim to nepovede,“ doplnil ho účastník mundialu v roce 1982 a ikona Dukly Praha Ladislav Vízek.

Poslední větou narážel na to, že někteří fanoušci se navzdory upozornění ze strany úřadů hostitelské země odmítnou přizpůsobit nastaveným pravidlům. Na sociálních sítích už se objevily záběry anglické příznivkyně, která na veřejnosti odhalila ňadra.

„Spousta zemí na světě tohle vítá, ale v Kataru se to asi nehodí,“ uvedl 39letý Bednář. „Každý to vnímá jinak. Mají radost z MS, jsou to fanoušci. Tohle bych nezakazoval,“ glosoval „hřích“ fanynky Vízek.

A zajímá ho, jak na podobné situace budou reagovat místní složky, protože Angličanku během úvodního zápasu mezi Katarem a Ekvádorem (0:2) napodobila členka jihoamerického tábora. „Jsem zvědavý, jak tohle dopadne. Jestli incident přejdou, nebo se budou snažit, aby se tohle nemnožilo,“ konstatoval olympijský vítěz z roku 1980.

Vízek si myslí, že ani praktická neexistence stánků s pivem nezabrání konfliktům. „Nějaká potyčka bude. I bez piva. Angličané si najdou hotel, kde se čepuje pivo. Anglický fanoušek je anglický fanoušek, nenechá si sáhnout na svůj fotbal,“ usmál se muž, který za Duklu odehrál přes 300 zápasů.

Státu, ve kterém se hraje, také mnoho kritiků vyčítá to, jaká práva tam mají ženy. Je proto paradoxem, že probíhající šampionát je vůbec prvním, na němž se v roli rozhodčích představují tři zástupkyně něžného pohlaví. Konkrétně tři. Vízek však není fanoušek tohoto trendu: „Já obecně do ženského fotbalu moc zaujatý nejsem. Myslím si, že by ženské měly pískat ženy a chlapi chlapy.“

Oba hosté pořadu apelovali na to, aby se šampionát – který vyšel na 5,5 bilionu korun – soudil až ve chvíli, kdy bude po něm. Shodli se ale na tom, že pro běžného fanouška nejde o nejvhodnější destinaci. Pořadatelé se plácli přes kapsu, s obrovskými výdaji musí počítat i všichni lidé, kteří chtějí mistrovství světa navštívit.

Celou epizodu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:
CNN Prima NEWS pravidla pořady fotbal Katar sport Ladislav Vízek Mistrovství světa v Kataru 2022 Co Čech, to trenér! Roman Bednář