Vízek: Komunistu Ondráčka bych pustil na náměstí v Charkově. Udělal nám ostudu

Bývalý fotbalový reprezentant Ladislav Vízek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře zkritizoval exposlance Zdeňka Ondráčka (KSČM). Ten se dlouhodobě netají podporou Ruské federace i obou samozvaných republik na východě Ukrajiny. Vízek Ondráčkovy výroky označil za ostudné.

Někdejší poslanec KSČM Zdeněk Ondráček sdílel na svém Facebooku krátce před vypuknutím války na Ukrajině velmi kritický příspěvek k současné ukrajinské vládě.

„Obdivuji Putina za jeho trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou,“ napsal politik 18. února, tedy šest dnů před tím, než Rusko Ukrajinu napadlo. Ondráček je podobně jako mnoho dalších komunistů názoru, že současný konflikt částečně vyprovokovali Ukrajinci za pomoci Západu.

„Pan Ondráček souhlasí s okupací, ať prý tu ukrajinskou chátru vybombardují. Teď mi řekněte, jestli ho máme vyšetřovat, nebo ho za tato slova pustíme na půl hodiny na náměstí do Charkova. To bych udělal takhle tvrdě. I takoví politici u nás bohužel jsou, což je strašná ostuda. Zarazilo mě to,“ reagoval na Ondráčka bývalý reprezentant a opora pražské Dukly Ladislav Vízek.

Ondráčkův postoj k celistvosti Ukrajiny je dlouhodobě známý. V květnu 2019 se dokonce vypravil na oslavy pátého výročí vyhlášení samozvané separatistické Doněcké lidové republiky. Na akci přijel ve voze s českou vlaječkou, doněcký hlasatel oznámil příjezd „delegace České republiky“. Tehdejší česká vláda se od této návštěvy distancovala.

Ondráčkovým únorovým výrokem už se zabývá policie. Podle Vízka jsou ale postoje k ukrajinsko-ruskému konfliktu, které zastává třeba právě Ondráček, v České republice naštěstí spíš výjimečné. Česká vláda s podporou prezidenta Miloše Zemana i většiny obou komor Parlamentu od vypuknutí války volá po nejtvrdších protiruských sankcích.

Podobně se k věci postavil i český sport. Třeba předseda České unie sportu Miroslav Jansta zastává názor, že současní individuální sportovci ruského původu by se měli vzdát svého občanství, pokud chtějí mezinárodně sportovat.

K tomu řekl Vízek následující: „Není všechno černobílé, ale s názorem pana Jansty se dá souhlasit. Někteří sportovci mají ještě pomatený názor. Dokud na to nepřijdou, tak tyto sankce musí pokračovat. Je smutné, že sport takto trpí, ale nic jiného se dělat nedá.“

Podle něj se všichni ruští sportovci musí „přizpůsobit zdravému rozumu a současné chování vedení Ruska odsoudit“. Na druhou stranu Vízek připustil, že sportovci, kteří mají ve své rodné zemi celé rodiny, to v současnosti s případným odsouzením osoby Vladimira Putina pak nemusí mít úplně jednoduché.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.