Vláda by měla pomoci všem, říká Stropnický. Sen všech socialistů, oponuje Vondra

Kromě uprchlické vlny z Ukrajiny zakouší Česko i zvyšování cen. Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický v souvislosti s tím vyzval vládu, aby více pomáhala českým domácnostem. Pomoc by podle něj měla být plošná. Europoslanec Alexandr Vondra z ODS to ale s ohledem na stav státního rozpočtu považuje za nesmysl.

Vláda ve středu rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima. Částky se od dubna zvýší o deset procent. V návaznosti na to stoupnou některé dávky a vzroste počet rodin, které na ně budou mít nárok. Kabinet tím reaguje na zvyšování cen.

„Vláda koná málo a dělá symbolické kroky. Odškrtne si tuto pomoc, kterou ve skutečnosti nepomůže nikomu,“ kritizoval to v pořadu Co Čech, to politik! Matěj Stropnický. Podle bývalého šéfa Zelených a později i poradce někdejší ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by mělo být životní minimum zhruba dvakrát vyšší, aby se z něj dalo reálně vyžít.

Stropnický také vyzval vládu k tomu, aby přišla s plošnou pomocí. Ta je podle něj výhodná v tom, že je administrativně méně náročná a dotkla by se více lidí. Europoslanec Alexandr Vondra něco takového ovšem považuje za nereálné.

„Vím, že ceny plynu jsou dramatickým zásahem i do života vyšší střední třídy. Plošně ale pomáhat nemůžeme. Je to sen všech socialistů. Podívejte se na stav státního rozpočtu. Vláda na to prostě nemá peníze,“ myslí si Vondra.

Minima se ještě mohou zvýšit

Současné navýšení životního a existenčního minima podle Stropnického nepokryje ani inflaci. S tím místopředseda ODS Vondra také nesouhlasil. „Zvýšení životního minima a dalších příspěvků v zásadě přesně odpovídá zvýšení ve spotřebním koši. Pokud se inflace bude nadále prohlubovat, vláda může minimum ještě zvýšit. Teď není důvod to dělat,“ řekl Vondra.

Že zvýšení životního a existenčního minima nemusí být v tomto roce konečné, připustil i ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka.

Stropnickému se nelíbí ani způsob, jakým kabinet řeší uprchlickou krizi. „Vláda tady není od toho, aby řešila situaci majitelů ubytoven, ale má se zabývat uprchlíky a domácnostmi. Ty příliš nemotivovala. Tři tisíce na osobu mi přijde málo. Vyšší odměnou by řešila problém s uprchlíky a těmto domácnostem navíc by pomohla s nárůstem cen,“ řekl Stropnický. Podle Vondry je až 12 tisíc pro domácnost za měsíc velmi slušná odměna.

Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3000 korun na osobu na měsíc (tedy 100 korun na den). Na domácnost stát poskytne nejvýše 12 tisíc korun měsíčně. Stropnický považuje za směšné, že hotely či ubytovny dostanou za ubytování uprchlíka za den až 250 korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.