Vláda schválila „válečný balíček“. Co bude pro slevu na energie potřeba?

Slevový balíček na energie by měl lidem i firmám pomoci překonat energetickou krizi.

Jak dostanou lidi peníze na energie

Válečný balíček. Tak slevám na energiích říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Měl by lidem i firmám pomoci překonat energetickou krizi. Ve středu jej schválila vláda. V příštích týdnech už jen doladí konkrétní částky a slevy. Ty pak vláda vydá v následujících týdnech a měsících jako nařízení. Na slevy dosáhnou i majitelé vícera nemovitostí.

Změna energetického zákona má zavést příspěvek na úsporný tarif. Zákazníkům by měl snížit konečnou cenu elektřiny a zemního plynu, a to od letošního října do 1. října 2023.

„Nebude se o to muset žádat. My za domácnosti přes operátora trhu s energiemi všechno vyřídíme,“ vzkázal Síkela. Ten poskytne finanční prostředky distributorům energie a ti je pak zohlední v rámci odpočtu záloh. Lidé tak nemusí stát dlouhé fronty na úřadech a ani je nečeká papírování.

„Tarif poskytneme i majitelům více nemovitostí, od kterých samozřejmě očekáváme, že přenesou výhodu na konkrétního nájemníka,“ pokračoval Síkela.

Sleva se vztahuje pouze na základní potřeby: svícení, vaření, vytápění a ohřev vody. A vypočítává se podle tarifů a různých kombinací. Kdo například elektřinu využívá ke všemu, dosáhne na slevu 13 tisíc korun. Přes 12 tisíc získá slevu ten, kdo k elektřině vytápí plynem. A slevu přes 16 tisíc dostanou lidé se dvěma posledními kombinacemi.

V čem tkví nevýhoda?

„Výhodou je, že je to administrativně nenáročné,“ uvedl ekonom Jan Bureš. A stát také odpustí firmám a domácnostem poplatky za obnovitelné zdroje energie, což je asi 500 korun za jednu megawatthodinu. Slevový tarif se nevztahuje na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů.

„Existuje speciální tarif, který se jmenuje víkendové nemovitosti a ten jsme zkrátka vyškrtli. Nebude tam. Pokud má někdo chatu a platí si tam běžný tarif, tak slevu dostane,“ doplnil Síkela. Pro bytové domy vytápěné společným plynovým kotlem nebo pro byty napojené na dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou.

„Máme už připravený systém, jak budeme podporovat domy, které mají společnou kotelnu. Jsou to další 3,6 miliardy korun navíc,“ dodal ministr. Ekonom Bureš však kritizuje, že se jedná o opatření, které je plošné, a tak na něj dosáhnou všichni. Některé domácnosti tak podle Bureše nebudou muset s energiemi vůbec šetřit. Návrh musí schválit Senát a podepsat prezident.

Tagy: