Vláda se nám řehtá, přijde defenestrace? Ostrá slova protestujících na Václaváku

Na demonstraci odborářů v srdci Prahy se sešlo několik tisíc lidí.

Tisíce lidí demonstrují na odborářském protestu v Praze

Vláda se nám řehtá, nedělá nic pro obyčejné lidi. Nejen takové názory padaly na demonstraci, kterou svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Na Václavském náměstí se sešli nejen odboráři, ale také zástupci neparlamentních stran či aktivistických sdružení. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala účastníků protestu, proč přišli dát najevo svou nespokojenost.

Demonstranti zaplnili horní čtvrtinu Václavského náměstí. Po celou dobu konání protestu troubili na houkačky a mávali svými vlajkami, na některých z nich byla vyznačena loga jednotlivých odborových svazů, jiné nesly znaky již neparlamentních stran ČSSD a KSČM.

Policie počet účastníků odhadla na několik tisíc, demonstrace tedy měla výrazně nižší účast než dřívější odborářské protivládní protesty, které před deseti lety přilákaly desítky tisíc lidí. Předseda ČMKOS Josef Středula přesto vyjádřil s účastí spokojenost a odmítl i srovnávání se zářijovými protesty odpůrců vlády.

Někteří účastníci protestů otevřeně vyjádřili svou frustraci z toho, že i přes viditelnou nespokojenost v řadách veřejnosti chybí politická vůle konat. „Lidé chodí na demonstrace, dávají svůj nesouhlas hlasitě najevo, ale nic se neděje. Jsem už na několikáté demonstraci. Vláda se nám řehtá. Blíží se zima, takže to bude ještě horší,“ řekl redakci CNN Prima NEWS postarší muž, který přijel z Moravy.

Vláda podle něj neposlouchá odborníky, kteří jí radili se zastropováním ceny energií. Když na to kabinet nakonec přistoupil, tak to vzal ze špatného konce. „Místo toho, aby ceny energií zastropovali u výrobce, tak jim to budou dotovat – a zase z našich peněz. To je do nebe volající kravina. To, že přidají důchodcům, je spíše ze zákona než z jejich vůle. Je to stále horší a horší. Nevím, jak dlouho to bude trvat, než začne pořádná defenestrace nebo něco takového,“ svěřil se reportérům.

Částečnou nespokojenost s vládou přiznal muž z městečka u Českého lesa na západě republiky, který přišel se skupinou členů Odborového svazu KOVO. „Vadí mi, kam se náš stát ubírá. Myslím, že by vláda mohla být akčnější ve všech otázkách, ať už sociálních nebo ekonomických. Možná nedělá špatné kroky, ale dělá je pomalu. To je docela zásadní. Čekají až na doraz. Musíme jim dát najevo, aby jednali akčněji. Neříkám, že dělají všechno špatně, ale pomalu,“ vyjádřil se pro CNN Prima NEWS.

„Vláda nedělá pro obyčejné lidi nic. Pracující člověk přežívá. Už tu není střední třída, jsou tu jen chudobní a bohatí. Vláda by měla nějak zastropovat ceny energií, zajistit úlevy na potraviny, snížit daně,“ vyjmenoval požadavky muž s vlajkou OS KOVO, který přijel až z Karviné.

Nejsme náckové, jsme jenom feministky

Na Václavském náměstí se nesešli jen odboráři, ale také různá aktivistická sdružení. „Chceme podpořit to, proti čemu se tu demonstruje, tedy proti chudobě. Samy to pociťujeme. Vláda by měla víc podpořit ohrožené skupiny, jako jsou ženy samoživitelky nebo lidi na ulici, zvýšit životní minimum, přidat rodinám, pomoct sociálně slabým,“ vyjmenovala důvody své přítomnosti na Václavském náměstí mladá žena, která se představila jako členka brněnského kolektivu SdruŽeny.

Inflace tvrdě dopadá také na studenty, což potvrdila další žena. „Pociťuju to na jídle, cestování i na bydlení. Dneska jsem tu za státní úřednictvo – myslím, že by mělo mít lepší podmínky, třeba ne zamrzlé platy,“ doplnila svou kolegyni z feministického kolektivu. Na otázku, zda se zúčastnila i dřívějších demonstrací, odpověděly ženy jednoznačně: „Nejsme náckové, jsme jenom feministky.“

Nemalou dávku kritiky s sebou do Prahy přivezli také zástupci Unie orchestrálních hudebníků ČR. Muž středního věku s transparentem „Nedovolme zprivatizovat kulturu“ se opřel především do ministerstva kultury.

„Kultura nemůže být v soukromých rukou. Muzea, památky, ale i kulturní instituce zřizované městy a kraji ze své podstaty nemohou být výdělečně činné. Z toho důvodu nechceme tyto instituce privatizovat. Pokud je ale zprivatizujeme a budeme vytvářet zisk, kulturu to zdevastuje. To byl hlavní důvod, proč jsem na demonstraci. Máme unikátní systém hudebního školství ve srovnání se zbytkem Evropy i velké množství kulturních institucí v krajích a obcích. Bohužel je kultura nedofinancovaná z veřejných prostředků, nedochází k narovnání příspěvků. A vzhledem k výši inflace je to znát,“ uzavřel.

Tagy: