Rocker Vladimír Mišík slaví 75. narozeniny. Má charisma i skromnost, obdivuje ho Hřebejk

Hudebník, zpěvák, rocker. Ač se to zdá neuvěřitelné, Vladimír Mišík slaví už 75. narozeniny. Řada jeho písniček prakticky zlidověla a našla si své fanoušky napříč generacemi. Mezi velké obdivovatele patří například režisér Jan Hřebejk. Ten redakci Showtime popsal, proč je podle něj zpěvák stále tak populární a čím oslovil i jeho samotného.

Písnička Slunečný hrob skupiny Blue Effect, kterou Mišík nazpíval, zazněla v Hřebejkově filmu Pelíšky. Sám režisér zpěváka velmi obdivuje. „Vladimír Mišík nás naučil číst poezii tím, že zpíval Václava Hraběte a Josefa Kainara. To si myslím, že je na Vláďovi Mišíkovi obdivuhodné, že v každé fázi života vytvořil něco mimořádného. Jsem rád, že tak znamenitých uměleckých výsledků dosáhne někdo, kdo je ještě skvělý člověk,“ vysekl poklonu Hřebejk.

„Vladimír Mišík je velká hvězda a velké hvězdy mají své charisma. Je člověk, který je nenafoukaný, chová se skromně a nic to nemění na tom, že už to vlastně je pojem pro několik generací posluchačů, kterým doslova změnil život,“ pokračoval Hřebejk.

Texty jsou výpovědí mě samého

Režisér také zavzpomínal na dobu, kdy Mišíkovu hudbu začal poslouchat. „Když jsem poprvé slyšel písničky jako Stříhali dohola malého chlapečka z toho prvního období Etc... (Mišíkova kapela, pozn. red.), měl jsem pocit, že to znám odjakživa, že už jsem to někde musel slyšet. Ne, že bych slyšel něco podobného, ale že to za mě promluvilo,“ svěřil se Hřebejk.

„Schopnost zpívat texty v rozmezí desítek let, způsobem, že jsou mojí osobní výpovědí, je největším uměním Vladimíra Mišíka,“ dodal.

Vladimír Mišík se narodil 8. března 1947 v Praze. Do historie českého big beatu přispívá již od poloviny 60. let. Kromě již zmíněných Etc… a Blue Effectu se stal mimo jiné součástí skupin Uragán nebo Flamengo. Mišík se nevyhnul ani zákazu ze strany tehdejšího komunistického režimu.

Ještě v roce 2020 získal šest cen Anděl, loni v dubnu pak oznámil, že kvůli zdravotním problémům s koncertováním končí. „I přes zvyšující se dávky léků jsem dlouhodobě zkoušel pokračovat v koncertování, ale už opravdu nemohu. S povzdechem ukládám svého akustického Gibsona do futrálu,“ rozloučil se s fanoušky na sociální síti.

Vážení přátelé, již delší dobu posmutněle přemýšlím o chvíli, kdy se budu muset pod tlakem svých zdravotních problémů...

Posted by Vladimír Mišík (official site) on Wednesday, March 31, 2021

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.