Volný nadále odmítá roušky. Co řekl po smrti poslance, který podlehl covidu?

Úžasný člověk, který snad nebyl z politické planety, reagoval nezařazený poslanec Lubomír Volný na úmrtí poslance ODS Jiřího Ventruby, který podlehl v nemocnici těžkému průběhu covidu. Volný je známý tím, že na půdě Poslanecké sněmovny nenosí roušku. „Byl velmi důsledný v dodržování opatření. Omlouvám se, ale nehodlám opakovat stejné chyby,“ prohlásil Volný pro CNN Prima NEWS. Na špatnou zprávu reagovali i další poslanci včetně vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nebo exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

„Pan profesor Ventruba byl úžasný člověk a jeho odchod mě velmi mrzí. Byl důsledný v dodržování vládních opatření, stejně jako všichni ostatní poslanci, kteří onemocněli covidem,“ řekl CNN Prima NEWS Volný s tím, že „nehodlá opakovat chyby kolegů ze sněmovny“. Vládní nařízení nosit roušky totiž považuje za chybné.

Dolejš nosil respirátor, i když kašlal

Opatření podle Volného způsobují zvýšenou úmrtnost v souvislosti s covidem. „Odvolávám se na stanovisko šéfky pneumologické společnosti, která uvádí, že pokud je člověk lehce pozitivní, ale nosí respirátor, může si vyprodukovat takovou virovou dávku, že nakonec skončí na jednotce intenzivní péče,“ vysvětlil poslanec a podotkl, že zesnulý Jiří Ventruba byl velmi příjemný člověk. „Jako by nebyl z ODS a politické planety,“ dodal Volný.

Výbor České pneumologické společnosti odmítá výrok pana poslance Volného s tím, že paní profesorka Vašáková nikdy podobné stanovisko neuveřejnila a naopak v souladu s celým výborem společnosti považuje nošení roušek a respirátorů za jeden ze základních předpokladů úspěšného boje proti infekci COVID-19.

Podle vyjádření výboru pan Volný slova paní profesorky z jara minulého roku překroutil. Tehdy se nechala slyšet, že užívání respirátorů při výkonu práce v karanténě může zvýšit pravděpodobnost těžšího průběhu covidem nakažených pracovníků. Proto si musí zdravotníci, pokud pracují v karanténě, respirátory po dvou až třech hodinách měnit, nikoli je nenosit.

Jiří Ventruba zemřel v úterý poté, co se léčil v nemocnici s těžkým průběhem koronaviru. S tím v minulosti bojovali také další poslanci, například předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), jeho kolegové z klubu Karla Šlechtová a Patrik Nacher, lidovec Marek Výborný nebo komunisté Zdeněk Ondráček a Jiří Dolejš.

„Bohužel, když se podíváme na poslance, kteří onemocněli, tak to jsou lidi, kteří velmi pečlivě dodržovali vládní nařízení. Viděl jsem například pana Dolejše v respirátoru, i když kašlal,“ prozradil Volný, který dlouhodobě nedodržuje povinné nošení roušek v Poslanecké sněmovně a po každém jeho vystoupení u řečnického pultu musí přijít uklízečky, aby pult dezinfikovaly. „Odvolávám se také na počty mrtvých v zemích, kde roušky nebyly povinné, jako je třeba Švédsko, nebo kde je nezavedli vůbec, jako je třeba Bělorusko,“ dodal Volný, který vládní nařízení považuje za „život ohrožující“.

Soustrast vyjádřili Hamáček, Vystrčil i Pekarová Adamová

Na Ventrubovu smrt zareagovali jak jeho straničtí kolegové, tak ostatní poslanci. „Jiří Ventruba, lékař, poslanec, obětavý a skromný člověk, kamarád, před chvílí zemřel. Těžko se mi hledají slova. Jirko, díky za všechno! Odpočívej v pokoji!“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Jeden z dříve nakažených Radek Vondráček sdělil, že covid se nevyhýbá ani sněmovně, a vyjádřil soustrast Ventrubově rodině. Ve stejném duchu reagoval vicepremiér Jan Hamáček nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Naopak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se nepřímo ohradila i proti Volnému. „Upřímnou soustrast rodině a blízkým našeho kolegy Jiřího Ventruby. Ráda bych apelovala na poslance, kteří šíří nebezpečné nesmysly a nedodržují opatření, aby s tím v zájmu všech občanů přestali,“ napsala na Twitteru.

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase zdůraznil, že ačkoliv byli s Ventrubou z odlišných politických stran, vždy spolu dobře vycházeli. „Jak po pracovní, tak osobní stránce. Pan poslanec mi bude velmi chybět. Nesmírně jsem si ho vážil,“ napsal Vojtěch.

Tagy: