Z uškrcení irské učitelky byl obviněn 31letý Slovák. Prozradila ho řezná poranění

Irskem otřásla vražda třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové, kterou někdo uškrtil. Obvinění už si vyslechl jednatřicetiletý Slovák, kterého prozradila řezná poranění. Tragická událost rozpoutala debatu o bezpečnosti žen v zemi. Pohřeb oblíbené učitelky se konal v úterý, v zemi již navíc proběhla řada dalších pietních akcí.

Murphyová si šla minulou středu zaběhat do venkovské oblasti k řece Canal Grande nedaleko města Tullamore ležícím ve středním Irsku. Domů už se ale nevrátila. Mladou ženu někdo přepadl a uškrtil.

Podezřelého jednatřicetiletého Slováka policie dopadla poté, co ho s řeznými poraněními přivezl do dublinské nemocnice jeho příbuzný. Tvrdil, že byl pobodán při útoku v západním Dublinu. Policisté se však od začátku domnívali, že si mohl zranění způsobit sám.

Policisté muže zadrželi po úterním výslechu a dále shromažďovali důkazy. Když si obžalovaný ve středu večer u soudu vyslechl obvinění, reagoval pouze slovem „ne“. Jeho obhájce požádal o bezplatnou právní pomoc a o služby tlumočníka. Uvedl, že Jozef P. je slovenský občan, který týdně žije z přibližně 166 liber (4 837 korun).

Muž, kterého soud obvinil z vraždy, žije ve městě Tullamore. K okresnímu soudu se v Clover Hill se má dostavit 26. ledna. Policie bez obvinění propustila druhého, zhruba 30letého muže, kterého zatkla ve středu.

Výslechy taxikářů a záhadný cyklista

Policisté vyslýchali také taxikáře v Tullamore, aby zjistili, zda někdo podezřelého v den vraždy nevezl. Prošetřovali rovněž kamerové záznamy a zjišťovali, zda mohl být podezřelý mužem v černé teplákové soupravě s výrazným bílým pruhem na nohavici, který se vyskytoval na Main Street v Tullamore několik hodin před vraždou. Muž z kamerových záběrů jezdil na horském kole Falcon Storm, které je velmi podobné tomu, které bylo nalezeno nedaleko místa, kde k vraždě došlo.

V úterý v Irsku vlály vlajky na půl žerdi a po celé zemi lidé drželi minutu ticha. Pohřbu učitelky se mimo jiné zúčastnili prezident Michael D. Higgins s manželkou, premiér Micheál Martin a ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová.

Biskup Tom Deenihan smutečním hostům řekl, že „zvrácený násilný čin“, který připravil paní Murphyovou o život, sjednotil zemi v zármutku. „Uvidíme, jestli se tento případ vyřeší, nebo ne, ale nemůžeme dopustit, aby v naší době a kultuře zakořenilo takové násilí a neúcta k lidskému životu i tělesné integritě,“ uvedl biskup.

Za učitelku truchlí i žáci

Před pohřbem stáli u kostela čestnou stráž školáci. Děti držely fotografie učitelky a růže. Několik žáků také hrálo na housle a píšťalky. Případ zasáhl nejen irské občany, ale i lidi po celé Británii. Veřejnost zorganizovala řadu pietních akcí, lidé vzpomínali na Murphyovou i v daleké Dubaji. Velká smuteční ceremonie se konala rovněž v periferní části Tullamoru, kam lidé přicházeli se svíčkami a modlili se.

Podle Národní ženské rady Irska musí být tento případ „zlomovým okamžikem, který ukončí násilí mužů na ženách“. Irská ministryně spravedlnosti McEnteeová už slíbila, že do března představí novou strategii, která bude cílit na boj s domácím, sexuálním a genderovým násilím.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Pekelné opravy na silnicích. Kde se řidiči musí v létě obrnit trpělivostí?
Doprava

PŘEHLEDNĚ: Pekelné opravy na silnicích. Kde se řidiči musí v létě obrnit trpělivostí?

Letní prázdniny jsou již na spadnutí a to obvykle znamená také období oprav na českých dálnicích a silnicích. Dopravním omezením se motoristé nevyhnou v žádném z českých krajů. Stavební práce potrápí řidiče například kolem Prahy, Brna či na dálničním spojení mezi Olomoucí a Ostravou. Přinášíme proto přehled oprav, které na českých komunikacích aktuálně probíhají nebo se chystají.

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:25

Policie podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve válečné zóně na Ukrajině

09:49

Ruské vrchní velení od začátku června nejspíše odvolalo několik generálů

09:22

Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

08:54

Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

Domácí zpravodajství

Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.