Svědectví turistů z ohnivého inferna v Chorvatsku: Všude smrad a dým, nedá se spát

Nedalo se spát, všude je smrad a dým, silnice jsou uzavřené. Lidé na sociálních sítích hojně sdílí svá svědectví z Chorvatska, kde ve středu večer poblíž Šibeniku vypukl rozsáhlý požár. Hořet začalo včera kolem poledne u archeologického naleziště Velika Mrdakovica. Odtud se oheň lesem rozšířil k obcím Zaton a Raslina. Do akce se mimo jiné zapojila i hasičská letadla Canadair. Oheň je ale už pod kontrolou a obklíčený ze všech stran.

„Od čtyř hodin ráno jsme vzhůru, nedá se spát. Všude je smrad z dýmu. Létají zde Canadair a hasí. Stále zvažujeme, zda zůstat, nebo si zabalit a ukončit dovolenou předčasně,“ napsala na Facebooku turistka s uživatelským jménem Len Aďka. „Chtěli jsme jet autem po dálnici směrem Šibenik, ale policie cestu uzavřela. Nepustili nás dál a vrátili zpět do Vodic,“ uvedla pak ve čtvrtek ráno v jiné skupině Katarína.

Andrea Zedníková vedle toho tvrdí, že se z místa ve středu kolem 16. hodiny evakuovali, protože z terasy viděli plameny. „Bohužel celou práci hasičů a dobrovolníků komplikuje nejen sucho, ale hlavně silný vítr. Popadli jsme jen nejnutnější věci a jeli z místa pryč. Vodice a Šibenik jsou jistě velmi cítit dýmem. Drobné kusy popela lítají vzduchem až do Rogoznice, ve které jsme chtěli přenocovat,“ popsala.

Přímo ve Vodicích několik kilometrů od požáru se s dětmi nachází také Vendula Novotná, se kterou se spojila redakce CNN Prima NEWS. „Cítíme se v bezpečí. Ve středu to bylo asi nejhorší, oblohu zaplavil černý dým a nikdo nevěděl, co se děje. Turisté ale fotí a natáčí, nikdo neplaší a nepanikaří. Lidé jsou v klidu,“ nastínila atmosféru v oblíbené dovolenkové destinaci.

Po rozednění se maká jak blázen

„Jsme u Splitu v Kastely a jsme též v kouři. Je cítit, jak někde hoří dřevo. Snad vše dopadne dobře,“ zní komentář od Marcely. Ze zasažených letovisek jsou obyvatelé evakuováni na člunech přes Šibenický záliv. S plameny stejně jako v dalších zemích bojují hasiči, armáda i letadla.

Na místě je také tvůrce webu a profilů na sociálních sítích s názvem Ze života IZS. „Požár se nedaří pořád dostat pod kontrolu, po rozednění jsou zpátky v akci i dvě hasičská letadla Canadair,“ napsal ve čtvrtek ráno. Nemá informace o tom, že by někdo při požáru zemřel, ale oheň pohltil všechno, co se dalo, shořely například desítky domů.

Hezký středeční večer, Nacházím se v Chorvatsku poblíž města Vodice a jsem tady na dovolené. Přináším Vám informace,...

Posted by Ze života IZS on Wednesday, July 13, 2022

Na místo zamířil i chorvatský premiér Andrej Plenković. „V sobotu máme odjíždět, snad se jim to podaří uhasit. V noci nemohli létat, tak se to zase víc rozhořelo, ale teď už makají jak blázen,“ popsala z Chorvatska uživatelka Facebooku Petra Brožková. Při požáru byl podle posledních informací lehce zraněn hasič ze Šibeniku. Jedná se o nejhorší podobný živel za desítky let, uvádí hasiči.

Chorvatský hasičský svaz pak ve čtvrtek dopoledne oznámil, že kolem 02:00 se částečně podařilo dostat požár pod kontrolu a ráno se už plameny nešířily nekontrolovaně. Oheň je obklíčen ze všech stran, dodal svaz.

Lesní požáry jsou v Chorvatsku ale v době letních měsíců běžným jevem. V současné době jim nahrává dlouho trvající sucho, které postihlo prakticky celou jižní Evropu. Jen o minulém víkendu zničil požár nedaleko města Pula na Istrijském poloostrově 40 hektarů porostu.

Tagy: