Zdražování zasáhlo i vybíravé tučňáky. Odmítají levnou stravu, chovatelé jsou zoufalí

Inflace a vysoké ceny postihly i tučňáky a vydry z akvária v japonském Hakone nedaleko Tokia. Chovatelé jim začali servírovat lacinější stravu. Výměna makrel japonských za levnější alternativu se ale zvířatům vůbec nelíbí.

Ještě nedávno chovatelé krmili zvířata chutnými makrelami japonskými, takzvanými aji. Jenže ani obří akvárium ležící asi hodinu cesty od Tokia, kde žije 32 tisíc živočichů, včetně žraloků a lachtanů, není imunní vůči globálním ekonomickým potížím. „Cena aji se od minulého roku zvýšila o 20 až 30 procent,“ uvedli zástupci akvária. Aby areál snížil provozní náklady, v květnu vyměnil aji za levnější alternativy – makrely obecné.

Akvárium hlásí, že pracovníci musejí vymýšlet kreativní metody krmení, aby si zvířata na novou stravu zvykla. Například vydry a tučňáci konzumují nové makrely pouze v případě, že jsou smíchané s těmi dražšími. „Ideálně by chtěli pouze aji, ale takhle jedí i obyčejné makrely,“ sděluje akvarijní chovatel Hiroki Šimamoto pro TV Asahi, partnerské televizi CNN.

„Nikdy bychom nenutili naše zvířata jíst, co nechtějí,“ pokračuje a dodává, že tučňáci a vydry mají svůj preferovaný typ potravy a akvárium se jejich chutě snaží uspokojit.

Zvýšené náklady neovlivnily pouze jídelníček

Zdražování však neovlivnilo pouze jídelníček zvířat. Akvárium snižuje provozní náklady i vyřazením jednoho ze dvou oběhových čerpadel. „Jen toto srazí účet za elektřinu o 40 až 50 procent,“ uvádí akvárium ve vyjádření. „Mohli bychom zvýšit vstupné a tím vyřešit finanční problém, ale chceme, abychom zůstali příjemným místem pro návštěvníky. Proto to nemáme v plánu,“ ujišťuje Šimamoto.

Pracovníci vzkazují: „Zvířata v našem akváriu jsou jako jedna velká rodina a my se snažíme, aby všechna byla zdravá. Chceme, aby Hakone-en navštívilo co nejvíce lidí a užili si to tady.“

Tagy: