Trojice Jamajčanek ovládla sprint. Zlatá medailistka má druhý nejlepší čas historie

Sprint žen na 100 metrů na olympijských hrách v Tokiu skončil trojnásobným triumfem Jamajčanek. Zlato z Ria de Janeira obhájila Elaine Thompsonová-Herahová v druhém nejlepším čase historie 10,61 sekundy. Druhá se umístila Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, třetí pak Shericka Jacksonová.

Hrstka diváků na stadionu v Tokiu viděla nejrychlejší olympijskou stovku v historii. Rychleji než dnešní vítězka běžela dosud jen Američanka Florence Griffithová-Joynerová při světovém rekordu 10,49 v roce 1988.

Druhá doběhla Shelly-Ann Fraserová-Pryceová za 10,74 a získala už sedmou olympijskou medaili. Jamajský triumf dovršila třetím místem Shericka Jacksonová v osobním rekordu 10,76.

Kompletní stupně vítězů pro jednu zemi jsou v novodobé historii atletiky vzácností. Naposledy to dokázali jamajští sprinteři v běhu na 200 metrů v čele s Usainem Boltem v Londýně a Američanky na trati 100 metrů překážek v Riu de Janeiru.

Jamajčanky svou sílu ukázaly už v semifinále, kde se mezi jejich trio dokázala vklínit jen Marie Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny. Ve finále ji ale odsunuly na čtvrté místo. Už před branami finále skončila britská mistryně Evropy a stříbrná z posledního mistrovství světa Dina Asherová-Smithová.

rekord světový rekord běh Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Jamajka sprint Elaine Thompsonová-Herahová