Znásilněné 10leté dívce úřady zakázaly jít na potrat. To je šílené, běsní prokurátor

Po rozhodnutí amerického nejvyššího soudu bylo zrušeno právo na potrat v celých Spojených státech do 24. týdne těhotenství. Jednotlivé státy tak o pravidlech interrupce rozhodují samy. V Ohiu se tak do svízelné situace dostala desetiletá dívka, která byla znásilněna. Tamní úřady jí po kontroverzní změně zákonů potrat zakázaly. Dívka podstoupí lékařský zákrok v jiném státě.

Případ mladičké oběti vyvolal na sociálních sítích obrovské pobouření. Pouhé tři dny po rozhodnutí soudu měla gynekoložka z Indianapolis Catilin Bernardová telefonát od kolegy z Ohia. Právě v tomto státě zákonodárci odebrali ženám právo na interrupci po šestém týdnu od početí. Znásilněná dívka přišla do ordinace šest týdnů a tři dny od chvíle, kdy otěhotněla, jak píše web Newsweek.

Někteří republikánští zákonodárci se rozhodli pro zákaz potratů v takto rané fázi kvůli tomu, že je prý už možné detekovat tlukot srdce. Lékařští odborníci však argumentují tím, že o tlukotu srdce v té chvíli ještě nemůže být řeč, spíše lze jen nalézt místo, kde se srdce nakonec vytvoří.

Berndardová proto dívce, které nebylo umožněno podstoupit potrat v Ohiu, zařídila požadovanou proceduru v Indianě. Být to jen o chvíli později, musela by zřejmě odmítnout. V Indianě je totiž jednání o potratech naplánováno na 25. července. Tamní kliniky nyní čelí náporu jinde odmítaných žen požadujících interrupci.

„Neumím si představit, že během pár týdnů se může něco podobného stát i u nás a my nebudeme smět provést interrupci,“ konstatovala zklamaná Bernardová.

Generální prokurátor Severní Karolíny Josh Stein patřící k demokratům neskrýval obrovské zklamání, že potrat u takto mladé holčičky byl v Ohiu odmítnut a musela kvůli němu cestovat do jiného státu. „To je šílené, vždyť je jí 10 let!“ napsal na Twitteru.

Uživatelka pod názvem Mama Kin na sociální sítě napsala: „Jak je sakra přijatelné nutit 10letou dívku, která přežila znásilnění, nosit potomka násilníka a připravit rodinu o možnost ušetřit její tělo a mysl traumat? Je jí 10! Potrat je lidské právo!“ napsala do příspěvku na Twitteru.

Změna po půl století

Potraty jsou v USA dlouhodobě citlivé téma. Zčásti za to může početná konzervativní politická základna, zčásti i velký počet věřících lidí. Od roku 1973 legislativa povolovala potraty na federální úrovni. Stalo se tak po soudním vítězství Američanky Normy McCorveyové, která byla znásilněná a žádala potrat. Ačkoli vydobyla pro ženy v USA právo na potrat, sama dítě porodila, protože soud trval příliš dlouho.

Rozhodnutí z roku 1973 teď zvrátil Nejvyšší soud USA. Pro zákaz potratů se vyslovilo pět soudců proti čtyřem. Otázku potratů si tak bude moci řešit každý stát USA po svém. Nejméně v sedmi z nich budou teď moci úřady zákaz potratů právně vymáhat. Kontroverzní rozhodnutí rozvířilo svrchní patra americké politiky a v zemi je to teď téma číslo jedna. A nejen ve Spojených státech se pořádají masivní protesty.

Tagy: