Vzestup násilí v Británii? Může za to počasí, musíme lidi zabavit, navrhl starosta Londýna

Velká Británie se o prázdninách potýká se zvýšeným počtem násilných činů, zločinci řádí zejména v Londýně. Starosta hlavního města Sadiq Khan prohlásil, že počet zločinů roste kvůli tomu, že je teplo a je déle vidět. Po jeho výroku se udály další násilné trestné činy, a dokonce i vraždy. Khan za své vyjádření čelil kritice.

Smrt seniora za bílého dne, tři mrtví po přestřelce, útok nožem v restauraci u Oxford Street nebo střelba na severovýchodě Londýna. V hlavním městě Británie se v posledních týdnech událo nejméně osm závažných zločinů. Středobod Spojeného království se dlouhodobě potýká s nárůstem kriminality.

Když se měl k situaci vyjádřit starosta Londýna, vypočítával pro vzestup násilí kuriózní důvody.

„V posledních dnech jsme svědky velkého množství odporných vražd. Obávám se, že vidíme, čeho jsme se obávali. Vzestup násilí. Je déle vidět, máme tu školní prázdniny a vlny veder,“ zmínil Khan.

„Pracujeme s policií na tom, abychom násilí potlačili,“ dodal. Podle starosty britské metropole může za zvýšený počet kriminálních činů fakt, že se mladí lidé o prázdninách nudí. „Musíme podporovat komunity, aby dávaly mladým lidem konstruktivní věci na práci, aby byli i v létě zaneprázdnění,“ míní Khan.

Starosta neušel kritice

Ne každý ale nachází pro odůvodnění starosty pochopení. Moderátorka britské televize Sky News Anna Jonesová se šéfa Londýna zeptala, zda opravdu viní za násilné činy počasí.

„Ještě před začátkem prázdnin jsem se snažil vysvětlit Londýňanům, že se obáváme, že v létě bude vyšší kriminalita. Proto investujeme rekordní sumy, abychom mladé zabavili,“ odvětil politik, který se zapsal do historie jako první muslimský šéf velkého města na Západě.

Khana kritizoval i někdejší šéf konzervativců Ian Duncan Smith. „Londýn je zaplavený kriminalitou a Sadiq Khan kromě proslovů nic nedělá,“ rýpl si politik do zástupce konkurenčních labouristů.

Naposledy Velkou Británii šokovala vražda malé holčičky, kterou agresor zastřelil v jejím domě v Liverpoolu.

Tagy: