Z covidu může být běžná chřipka. Odborníci předpověděli vývoj pandemie v roce 2022

Žena si sundává roušku

Svět vstoupil již do třetího kalendářního roku s pandemií koronaviru a nikdo neví, jak dlouho bude tento mimořádný stav trvat. Americká CNN ale oslovila tamní odborníky, kteří se snažili další vývoj nemoci alespoň částečně předpovědět. Ideální cesta je podle nich jen jedna – očkovat se a udělat z covidu co nejdříve „běžnou chřipku“.

I když počet případů lidí nakažených covidem klesne, je nepravděpodobné, že by se světu podařilo virus zcela eliminovat. Jednou však přijde den, kdy se už se přestaneme bavit o pandemii –⁠ nárůst případů se nebude vymykat kontrole a nemocnicím nebude hrozit přeplnění pacienty.

Podle odborníků přijde vrchol případů varianty omikron koncem ledna, podobně mluví experti z Česka i třeba z USA. Právě američtí lékaři pro americkou CNN odhadli, že v roce 2022 se možná koronavirus stane konečně běžnou součástí našeho života.

„Je pravděpodobné, že vlna omikronu rychle odejde a jaro či léto budou vypadat mnohem lépe,“ řekl lékař z dětské nemocnice v Bostonu Ofer Levy. „Další podzim a zimu zase uvidíme nárůst virových onemocnění – koronavirů, chřipky a dalších. Bude to spíše endemický cyklus,“ podotkl.

Označení „endemické onemocnění“ znamená, že nemoc je v populaci trvale přítomna, ale nepostihuje tak alarmující množství lidí. Jenže neexistuje jednotné měřítko, podle kterého by se dalo říct, že něco je epidemie nebo pandemie. „Všechno je to v očích pozorovatele, což může být problém,“ upozornil v listopadu epidemiolog Arnold Monto.

Oficiální ukončení komplikují mutace

Vzhledem ke schopnosti viru měnit se a vyvíjet nedokáže nikdo přesně předpovědět, jak by mohlo onemocnění COVID-19 vypadat v budoucnu. Vznik mutací delta nebo omikron už předpovědi o konci pandemie několikrát posunul.

„Najednou vidíme mnohem rozsáhlejší a rovnoměrnější přenos po celém světě. To ztěžuje oficiální vyhlášení konce pandemie,“ upozornil Monto a dodal, že stále mohou existovat oblasti, které zatím neprošly takovými vlnami jako zbytek světa, situace se tam tedy může zhoršit během několika dnů či týdnů. Američtí odborníci ale přece jen předpovídají, že koronavirus bude něco jako sezónní chřipka. „Většina respiračních virů se tak dříve či později začne chovat,“ konstatoval Monto.

Už když se pandemie na začátku roku 2020 teprve rozbíhala, předpovídali úředníci Světové zdravotnické organizace (WHO), že se koronavirus může stát endemickým a nikdy nezmizí. „Je horká fáze pandemie, pak zpomalení, pak fáze kontroly a pak snad dojde k eliminaci,“ řekl lékař a přední tvář boje s covidem v USA Anthony Fauci. Cesta k tomuto bodu je zdánlivě velmi jednoduchá. „Pokud se nám podaří celosvětově proočkovat více lidí, nebude nás virus ovládat tak jako nyní,“ vysvětlil Fauci.

Očkování jako nejlehčí cesta

I podle epidemiologa Philipa Landrigana je důležité, aby si populace vytvořila vůči koronaviru imunitu. Jednoduše řečeno, musí se nechat očkovat mnohem více lidí. Jenže vakcinaci ne všichni vítají. Například v USA je plně očkováno přibližně 62 % populace a ještě méně jich dostalo posilovací dávku. V Česku jsou čísla velice podobná.

„Musíme se dostat k hodnotě 80 %, možná dokonce nad 90 %. Ať už díky prodělané infekci, nebo očkování,“ uvedl Landrigan, který 15 let pracoval v americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

„Například ke zvládnutí šíření viru spalniček v USA musela být míra imunity nad 95 %. I pak jsme měli sporadické epidemie. K těm obvykle dochází, když se na jednom místě shromáždí skupina lidí, kteří nejsou očkovaní. Někdo přijede z daleka, virus se najednou rozšíří a bum, v jiném městě máte třeba 20 nových případů,“ popsal Landrigan.

Koronavirus dosud ve Spojených státech zabil více než 800 tisíc lidí. Chřipka způsobila v letech 2010 až 2020 každoročně přibližně 12 až 52 tisíc úmrtí. Podle infektologa Stephena Parodiho se budeme v budoucnu připravovat na koronavirus právě jako na chřipku. „Stejně jako v případě sezónní chřipky bychom mohli vědět, že v zimě zaznamenáme určitý počet případů. Můžeme pak připravit posílení personálu, mít zásoby léků a vše,“ popsal.

Podle Parodiho ovšem máme před sebou ještě spoustu práce. „Přechod k endemii uvidíme v průběhu roku 2022. Pro lokality s menší imunitou to však bude běh na delší trať,“ zdůraznil rozdíly mezi jednotlivými regiony.

Tagy: