Měl jsem pocit, že neposlouchá. Neprojevuje emoce. Čeští politici vzpomínají na Putina

Ruský prezident Vladimir Putin, který v noci na čtvrtek vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu, byl na oficiální návštěvě v Česku před 16 lety. Na Pražském hradě tehdy seděl Václav Klaus, v čele Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a na ministerstvu zahraničí Cyril Svoboda. Jak na ně ruský prezident během setkání působil?

Do Prahy přiletěl Vladimir Putin v březnu roku 2006. Nejprve ho na Pražském hradě přivítal tehdejší prezident republiky Václav Klaus. „Se spoustou světových politiků jsem se znal do té míry, že se ptali, co synové a co manželka. A já se ptal jich. To by ale Putina nikdy v životě nenapadlo. Byl totálně soustředěný,“ vzpomíná exprezident na setkání se svým tehdejším ruským protějškem.

Podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta je Putin nesmírně těžce čitelný člověk, což je ale pochopitelné, protože nenechává lidi nahlédnout dovnitř svého zákulisí. „Chová se stejně na veřejnosti i za zavřenými dveřmi. Prakticky neprojevuje emoce,“ poznamenal Forejt.

Do ruské společnosti nám nic není

Někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se tehdy s Putinem setkal také, k jejich schůzce poznamenal, že měl pocit, že ho ruský prezident moc neposlouchal. „Jako by ho moc nezajímalo, co mu říkáte, a nutil vám svůj postoj,“ zavzpomínal.

Putinovi říkal, že je také důležité, nakolik demokratické společnosti oba státy tvoří. „Kontroval, že do toho, jak v Rusku budují společnost, nám není vůbec nic. Máme si prý hlavě dávat pozor na Brusel. Že to bereme jako něco, na čem se chceme podílet, ale je to jiný život než ten, který jsme žili za socialismu, kdy nám někdo něco dirigoval,“ dodal Zaorálek.

Cyril Svoboda zažil při setkání s Putinem situaci, kdy si ruská hlava státu stěžovala tehdejšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi na jeho postoj k Ukrajině. Svoboda tehdy totiž podporoval směřování země do svobodného světa. „Na můj dojem to premiér Paroubek v zásadě přijal, místo toho, aby se postavil a řekl ,prosím vás, to je postoj celé České republiky‘. Ale možná to bylo proto, aby se nezkazila atmosféra,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Rovněž Svoboda zavzpomínal na poměrně bizarní zážitek, kdy na konci návštěvy věnoval Svoboda ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi šavli. Jenže jeho protějšek žádný dar nečekal. „Říkal, že pro mě nic nemá. Nedomluvili jsme se včas, že se dary mají dávat z obou dvou stran. Druhý den přišla z velvyslanectví Ruské federace malá blikající maketa z umělé hmoty s baterkou, tak asi v hodnotě dvou rublů. Tak jsme ji vyhodili. To byl dar za šavli, která stála hodně peněz,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.