Za dveřmi Buckinghamského paláce: Jaká byla britská panovnice v soukromí?

Celý svět si nyní připomíná život pozoruhodné dámy.

Reakce na smrt královny ze sociálních sítí

Celý svět více než sedm dekád sledoval britskou panovnici v čele monarchie. Královna Alžběta II. pronášela projevy, držela se protokolu a nešetřila vlídným slovem. Jaká však byla za dveřmi Buckinghamského paláce? Blízcí ji popisují jako pragmatickou osobu s pevnou rutinou. Stala se odrazem doby, ve které vyrostla.

Královna více než 70 let svým půvabem i hlubokým smyslem pro povinnost pomáhala Británii překonat nespočet zvratů. Za dveřmi Buckinghamského paláce, mimo pohled veřejnosti, však byla panovnice známá jako nesmlouvavý, silně lidský a v podstatě normální člověk. Od mladí nešetřila humorem, na její životní pouti jí pak dělaly společnost zajeté rituály.

Zachovej klid a pokračuj

Po boku královny po dvě desetiletí pracoval její osobní tajemník Robin Janvrin. Její život shrnul do jasné spojitosti – byl to život služby a povinnosti. „Patřila ke své generaci – k válečné. Filozofie typu ‚zachovat klid a pokračovat‘ v ní byla naprosto zakořeněna. Myslím, že její smysl pro povinnost pramenil z toho, v jakém období dějin vyrůstala. Lidé plnili své povinnosti, aniž by se jimi chlubili,“ cituje web Sky News.

Alžběta II. se vyznačovala také jasně daným režimem. Její den zahrnoval například pravidelné čtení novin a následnou diskuzi s tajemníkem. K této tradici se připojil také pojem „rudá krabice“ – jednalo se právě o krabici s novinami, kterou poddaní královně každý večer chystali. „Bylo mimořádné, jak se den za dnem své vlády o vše zajímala a vše komentovala,“ dodal Janvrin.

Ačkoliv se to nemuselo zdát, královna byla i velmi pohotová. Nebylo výjimkou, že jednala bez rozmyslu. To demonstruje například příhoda, kdy se panovnice vrhla mezi své psy, kteří se do sebe takzvaně pustili. „Nevím, jak to začalo nebo co se stalo, ale vtrhla mezi ně a tři z nich od sebe odtrhla. Přitom ji však pokousali. Situaci vyřešila způsobem, o který bych se nepokusil,“ podotkl tajemník.

Média tolerovala

Celý svůj život strávila veřejnosti na očích. Každý její krok, gesto či výraz byl studován a posuzován. Přesto podle blízkého okolí médii neopovrhovala. „Myslím, že měla pochopení pro to, že jsou média důležitá. Musela být přístupná veřejnosti,“ pokračoval Janvrin. Stejně jako každá celebrita, i královna však mohla mít někdy pocit, že ji média posuzovala nespravedlivě. „Nebyla výjimkou. Více však takové zprávy vnímala ve vztahu ke členům své rodiny,“ doplnil.

Podle mnohých to byla právě Alžběta II., která dávala Spojenému království schopnost vyniknout na mezinárodní scéně. Charakteristická pro ni byla měkká síla i vlídnost. Tajemník vzpomněl například na moment, kdy se poprvé setkala s Nelsonem Mandelou. „Došlo k nedorozumění, kdy přišel bez pozvání na večeři hlav vlád. V té době byl šéf strany. Vzpomínám si, že stál na zápraží a královna pouze prohlásila: ‚Prostřete další místo,‘“ doplnil.

Svou hravou stránku si udržovala jak na veřejnosti, tak v soukromí. Lásku k autům předvedla například tehdy korunnímu princi Abdulláhovi na zámku v Balmoralu. „Nabídla mu, aby se s ní projel v Land Roveru. K jeho překvapení usedla na místo řidiče, otočila zapalováním a společně odjeli. Nebyl zvyklý, aby ho vozila žena, natož královna,“ popsal bývalý velvyslanec Saúdské Arábie.

Do soukromí oblíbené britské panovnice nahlédl málokdo. Ten, kdo takovou příležitost měl, však Alžbětu II. popisuje jasně – byla lidskou a normální osobou. „V našich životech hrála obrovskou roli. Vše dělala nesmírně přirozeně a krásně. Nedokážu si představit, že by se taková královna znovu objevila,“ dodal bývalý náčelník generálního štábu obrany lord Richards z Herstmonceux.

Tagy: