Záběry z bojů: Nepomohla ani „odpadková kamufláž“. Ukrajinci zničili další ruský raketomet

Ukrajinská 59. motorizovaná pěší brigáda na Donbase zlikvidovala další ruský salvový raketomet. Dělostřeleckému vozidlu nepomohla ani podivná kamufláž, ani snaha okupantů uhasit požár, který vypukl po úderu ukrajinského dronu. Ruský BM-21 Grad celý vyhořel. Okolnosti záběrů je v době válečného konfliktu složité nezávisle ověřit.

„59. motorizovaná pěší brigáda zničila ruský salvový raketomet BM-21 Grad jediným granátem svrženým z dronu,“ komentovala jeden z posledních úderů analytická stránka Ukraine Weapons Tracker.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bachmut je turnus v pekle, všude jsou mrtví. Zranění vojáci popsali hrůzy z doněckého města

Na videu, které pořídil ukrajinský dron, je vidět, že Rusové vozidlo obalili haldou odpadků. Nepořádek je častým úkazem ruských zákopů. V tomto případě byl zřejmě použit na neobvyklou kamufláž. „Odpad na maskování?“ ptal se pobaveně jeden z uživatelů na Twitteru, přičemž ke svému komentáři přidal emoji klauna. Ukrajinci se ale maskováním okupantů nenechali oklamat.

Operátor ukrajinského dronu shodil granát přímo na raketomet, což způsobilo fatální požár vozidla. Okupanti se snažili stroj marně uhasit vodou. Ze zveřejněných záběrů se zdá, že jednomu z ruských vojáků oheň náhle „blafnul“ přímo do obličeje. „Tady se někdo nebude muset nějakou dobu stříhat. Alespoň dokud mu nedorostou vlasy,“ vtipkoval jeden z komentujících. Později na místo dorazil i hasičský vůz okupačních sil, jenže pozdě – mezitím celé vozidlo shořelo.

Ke zničení salvového raketometu mělo dojít poblíž Doněcku, který Rusko prostřednictvím separatistů ovládá už od roku 2014. Nyní však v okolí zmíněného města (zejména na západní a severní straně) zuří tvrdé boje mezi ukrajinskou a ruskou armádou.

„Ukrajinská pole jsou poseta stovkami kusů zničených nepřátelských tanků. Některé jsou úplně vyhořelé, jiné jsou znehybněny, přičemž jen ‚čekají‘ na nevyhnutelný konec. Vyčistíme naši zemi od všeho nepotřebného šrotu,“ sdělila ukrajinská 59. brigáda. Redakce CNN Prima NEWS o útocích této vojenské skupiny na východní Ukrajině informuje v posledních týdnech vcelku pravidelně.

Tagy:
válka dron Ukrajina Rusko Donbas kamufláž Doněck Doněcká oblast ruská invaze na Ukrajinu BM-21 Grad salvový raketomet Ukrajinská 59. motorizovaná pěší brigáda