Zaceluje rány, ale živé organismy v něm nepřežijí. To je Kamencové jezero v Chomutově

Kamencové jezero

CNN_Domácí: KAMENCOVE JEZERO

Vodu plnou minerálů, jakou má Kamencové jezero v Chomutově, už nikde jinde na světě nenajdete. Kdysi existovalo podobné jezero v Kanadě, jenže už vyschlo. Kamencová voda má prý léčivé účinky. Dodnes se ovšem s jistotou neví, jak chomutovské jezero vzniklo.

Mrtvý rybník – i tak se někdy přezdívá Kamencovému jezeru. Své jméno nezískalo náhodou. Voda v něm totiž obsahuje kamenec, siřičitany a železo i další minerály. A přezdívka také není nahodilá. Právě díky unikátnímu složení vody nenajdete pod hladinou až na pár mikroorganismů ani živáčka. Vedoucí areálu jezera Jan Kučerovský poukazuje na výhodu, kterou to má: „Nikdy se nestane, že by zde byly nějaké sinice.“ Jezero je tak vhodné ke koupání celou sezonu od května až do září.

Zatímco vodním organismům voda příliš nepřeje, na lidské zdraví má velmi blahodárný vliv. A vědí to už celé generace. Místní pamětnice Anna vzpomíná: „Nedrželi se tam žádní komáři ani mravenci. Když jsme se o něco řízli nebo škrábli, v jezeře se nám to zacelilo a zhojilo.“

Už v druhé polovině 16. století prý měli o kamenec zájem i alchymisté z Německa, kteří ho používali pro své pokusy. „V půlce 15. století máme zprávy z první městské knihy Chomutova, že zde byl takzvaný Mrtvý rybník. V polovině 16. století, plus mínus o sto let později, se zde otevřel kamencový důl, který fungoval po dobu tří set let,“ vypráví Jiří Kopica, vedoucí historického oddělení Oblastního muzea v Chomutově.

Jezero pak vzniklo umělým zaplavením dolu. Podle historika Kopici je ale možné, že má přírodní původ. „Spodní voda neustále tuto oblast zatápěla,“ řekl v pořadu Prima Česko.

„Jezero nemá žádný svůj stálý přítok a už se v minulosti několikrát stalo, že voda někdy ubývala, jindy zase přibývala. Nyní už druhým rokem řešíme, že hladina jezera klesá,“ podotýká náměstek chomutovského primátora David Dinda. Voda se proto do jezera připouští, na její jedinečné složení to prý ale nemá vliv. „Sleduje se pH vody, aby její unikátní kyselost byla stále stejná. Ukazuje se, že ke změnám nedochází,“ zdůrazňuje Dinda.

Ke Kamencovému jezeru  se v parném létě přicházejí zchladit desítky tisíc návštěvníků. Čeká je zde mimo jiné největší plovoucí molo v Česku o rozloze 1 500 metrů čtverečních, které vytváří několik malých bazénků a je přístupné bezbariérově.

Tagy: