Žádného nejvyššího ústavního činitele jsme neodposlouchávali, odmítl Koudelka obvinění

Šéf BIS Koudelka odmítl obvinění prezidenta Zemana. Hrad nesouhlasí

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka před sněmovní komisí kategoricky odmítl obvinění, že služba měla odposlouchávat nejvyšší ústavní činitele. Po zhruba hodinovém jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS to řekl její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Koudelka podle něj uvedl, že BIS své zákonné povinnosti neporušila. Obvinění padla během víkendu ze strany prezidenta Miloše Zemana.

Šéf BIS také potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný nejvyšší ústavní činitel ani že nezažil nátlak na ukončení sledování, konstatovala komise.

„Také bylo jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády na plukovníka Koudelku nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených kauz, ale v podstatě ani žádných jiných,“ doplnil Bělobrádek znění usnesení. Zástupce hnutí ANO v komisi Robert Králíček zdůraznil, že premiér Andrej Babiš (ANO) nevyvíjel tlak na Koudelku, aby zastavoval jakékoli operativní prověřování osob.

Prezident v neděli v rozhovoru pro Blesk obvinil ředitele BIS z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. Řekl také, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra, který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. Podle prezidenta u toho byl přítomen i jeho kancléř Vratislav Mynář. Babiš to v úterý popřel.

„Mohu konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení na jedné straně premiéra a ředitele BIS a na druhé straně prezidenta,“ uvedl Bělobrádek na dotaz novinářů, zda tedy někdo lhal.

Hradu však vysvětlení nestačí. BIS neodpověděla na Zemanův dotaz, zda zjistila rizika u jeho spolupracovníků. „Právo prezidenta republiky a vlády na úplné informace o činnosti zpravodajských služeb významně omezuje riziko návratu k praktikám totalitní Státní bezpečnosti před rokem 1989,“ uvedl v reakci na svém webu Pražský hrad.

Zemanův výrok

Prezident v neděli v rozhovoru pro Blesk obvinil ředitele BIS z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. Protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle Zemana odposlechy i jeho.

Řekl také, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra, který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. Podle prezidenta u toho byl přítomen i jeho kancléř Vratislav Mynář. Babiš to v úterý popřel.

Zasedání sněmovní komise pro kontrolu BIS bylo uzavřené, mluvilo se na něm i o zákonném rámci odposlouchávání. Bělobrádek po něm uvedl, že pokud někdo z BIS požádá o odposlechy, povoluje to předseda senátu Vrchního soudu v Praze.

V případě, že by na odposlouchávaném čísle byl zaznamenán hovor konkrétní osoby, který s povolením nesouvisí, je smazán. Povolení musí být písemné a týká se veškeré zpravodajské techniky. Platí navíc jen po čtyři měsíce, pak o něj musí zpravodajci požádat znovu.

Uvedl také, že v případě, že zazní obvinění z úniku informací, tak BIS toto podezření prověřuje. „Ano, to zaznělo, že se to prověřuje,“ řekl bývalý předseda lidovců.

Tagy: