Záhada vyplavené obří koule objasněna. Žádná mořská mina ani špionáž, ujistily japonské úřady

Obří železná koule o průměru 1,5 metru, kterou vyplavil oceán na japonskou pláž pobřežního města Hamamacu, vzbudila zájem celého světa. I když se na sociálních sítích objevilo množství divokých spekulací o jejím původu, vysvětlení je nakonec mnohem prostší, než by leckdo čekal. Podle oceánografa Marka Inalla i dalších expertů z Japonska jde o obyčejnou bójku.

„Myslím, že všichni měli obavy a byli zvědaví, o co jde. Nicméně se mi ulevilo, že práce skončila,“ řekl japonskému webu Newsdig tamní inspektor Tatsuki Fukuda. Zároveň potvrdil, že podle japonských úřadů jde o mořskou bójku zřejmě thajské výroby.

Stejného názoru je i oceánograf Mark Inall. „Ten předmět je velmi dobře rozpoznatelný,“ potvrdil webu BBC. Podle Inalla mohou bójky v důsledku nedopatření plavat v oceánu po celá desetiletí, přičemž postupně ztratí své označení a zreziví, než se vyplaví na břeh.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin bude muset polykat žluč, až uvidí čínského prezidenta na Majdanu, má jasno Fištejn

„Leckdo si tu bójku mohl splést s mořskými minami z druhé světové války. Ty však lze poznat podle toho, že z nich trčí hroty,“ dodal. Ve veřejném prostoru se objevovaly i divočejší spekulace.

Japonská policie začala velkou oranžovo-hnědou kouli zkoumat poté, co si jí tento týden při procházce všimla místní žena. Že nejde o výbušné zařízení, experti zjistili hned po podrobnějším zkoumání. Pomocí rentgenové technologie totiž určili, že předmět je dutý.

Na sociálních sítích se objevilo množství spekulací, podle nichž mohlo jít o špionážní balón, UFO či objekt spojený s kultovním japonským anime seriálem Dragon Ball. Spekulace nepochybně podpořily nedávné zprávy o podezření Japonska, že nad jeho územím přeletělo v posledních letech několik čínských špionážních balónů.

Tagy: