Zajatá kosatka Lolita končí s vystupováním po 50 letech. Dostane se do azylu?

Letos v srpnu uplyne 52 let od chvíle, kdy byla v zátoce Puget Sound vylovena čtyřletá kosatka Tokitae. Od té chvíle ji čekal osamělý život v zábavním parku. Teď by se mohla snad konečně vrátit ke své rodině.

Kosatka Tokitae se narodila v 60. letech minulého století v klanu Jižních rezidentů. Jelikož se tato rodina pravidelně pohybuje v okolí velkých amerických měst, stala se snadnou kořistí pro mořské parky. Téměř celý život tak Tokitae strávila v mořském zábavním parku Miami Seaquarium, tedy téměř pět tisíc kilometrů od svého domova a rodiny. A právě tady získala své nové jméno – Lolita, jakožto samolibou připomínku toho, že ji v parku spárovali s mnohem starším samcem, Hugem. Ten ale zemřel v roce 1980. Naprostou většinu svého života tak strávila o samotě v betonové nádrži, která je považována za nejmenší ubikaci pro kosatky v celých Spojených státech.

Ochránci zvířat bojují celá desetiletí za její propuštění. Několikrát se dokonce obrátili i na soud, který jim konečně v roce 2016 dal za pravdu, že nádrž, ve které je Tokitae držena, je příliš malá a omezuje její pohyb. „Lolita je téměř šest a půl metru dlouhá a její nádrž je hluboká jen šest metrů na nejhlubším místě a na okrajích pouze tři a půl metru,“ uvádí stránka Free Lolita the Orca! („Osvoboďte kosatku Lolitu!“). „Nemá žádný stinný úkryt před spalujícím sluncem ani ochranu před hurikány.“

Nabídky na propuštění Tokitae na svobodu ale vždy padly na neúrodnou půdu. „Nechci, aby mi tihle hipíci ukradli kosatku,“ uvedl tehdejší majitel parku Arthur Hertz. Noví majitelé, kteří se parku ujali po Hertzově smrti v roce 2017, nyní prohlásili, že podle pravidel amerického ministerstva zemědělství již Tokitae nebude veřejně vystupovat.

Prohlášení s sebou přineslo naději, že by se kosatka mohla vrátit ke své rodině, nebo spíše alespoň do kontrolované mořské rezervace v její blízkosti. I když samotná přeprava kosatky na takovou vzdálenost by mohla být oříškem, odborníci se nejvíce obávají její reakce na změnu prostředí a možnosti rehabilitace. Tokitae padesát let dostávala jídlo až pod nos, a mohla tak přijít o schopnost postarat se o zdroj potravy sama. Navíc ji kromě pokročilejšího věku trápí i mnohé zdravotní obtíže – z loňských inspekčních zpráv úřadů je zřejmé, že kosatka dostávala k jídlu hnijící ryby, měla poraněnou čelist a byla nucena vystupovat navzdory doporučení veterináře.

V roce 1973 vstoupil v platnost zákaz odchytávání divokých zvířat do mořských parků. Do té doby ale bylo z Jižní oblasti uneseno 45 kosatek – 19 samic, 21 samců a 2 kosatky neznámého pohlaví; další tři jedinci zemřeli při odchytu. 34 kosatek bylo přemístěno do mořských parků a akvárií, ostatní zemřely po cestě. Tokitae je posledním přeživším. O jejím osudu se bude rozhodovat v nejbližších dnech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích
Rusko

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

19:43

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

Komunisté, němečtí poslanci i exšéf zpravodajství ČT v Ostravě. Kdo řečnil na demonstraci proti vládě?

Na druhé protivládní demonstraci vystoupila řada hostů, kteří veřejnosti dobře známí. Patřili mezi ně ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík nebo bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se ale objevily i překvapivé tváře jako němečtí poslanci z AfD nebo bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Bohuš.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?