Blair: Zprávy tajných služeb o Putinovi jsem podcenil, Ukrajině bych poslal tanky i rakety

Bývalý britský premiér Tony Blair

Britové si po vystoupení královny na veřejnosti oddychli

Ruská invaze na Ukrajinu byla pro bývalého britského premiéra Tonyho Blaira budíčkem. „Nedovedl jsem si představit, že se něco takového může stát u vstupních dveří Evropské unie a v 21. století,“ řekl předseda vlády Velké Británie z let 1997 až 2007 a někdejší šéf Labouristické strany.

„Západ musí přitvrdit protiruské sankce. Na Ukrajinu by měl rovněž začít posílat těžké zbraně, aby dokázala ruské jednotky vytlačit ze svého území. To nepůjde bez tanků, dělostřelectva nebo raket dlouhého doletu,“ řekl Tony Blair v rozhovoru s šéfredaktorkou časopisu The Economist Zanny Minton Beddoesovou.

Blair také zavzpomínal na své první setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Když jsme se poprvé potkali, řešili jsme vztahy mezi Ruskem a NATO,“ řekl britský expremiér. Připomněl, že Rusko mělo už tehdy obavy, že se Severoatlantická aliance blíží k jeho hranicím. Proto v roce 2002 vznikla společná rada NATO-Rusko. Cílem byl společný boj proti terorismu, vojenská spolupráce, koordinovaný postup v Afghánistánu nebo průmyslová spolupráce.

Západ přehlížel Putinův vzestup

„Putin později začal demontovat demokratické mechanismy systému brzd a protivah v Rusku. Chodily mi různé zprávy od našich zpravodajců, ale musím přiznat, že jsem je tehdy nebral dostatečně vážně,“ uvedl dále Tony Blair.

„Ne, neočekával jsem to a neměl ani tušení,“ odpověděl bývalý britský předseda vlády na otázku, zda si dovedl představit, že by Rusko bylo schopné napadnout Ukrajinu. „Myslím si ale, že budíček pro Západ přišel daleko dříve. Podle mého Západ ustupoval ze svého vlivu přinejmenším posledních deset let,“ dodal.

Podle Blaira bylo chybou, když Západ jen přihlížel, jak Rusko přišlo vojensky na pomoc syrskému prezidentu Assadovi nebo když se spojenci překotně stahovali z Afghánistánu. Tím vším prý jen Západ ukazoval Putinovi své slabiny. „Pokud se chce Západ vrátit, musí mít jasnou strategii a dlouhodobou vizi, kde sám sebe vidí v současném světě,“ řekl Tony Blair. To podle něj znamená vytvářet silná spojenectví, a to nejen na základě severoatlantické spolupráce, ale i s dalšími zeměmi na různých kontinentech.

Číně musíme porozumět

Tony Blair je přesvědčen, že dosáhnout a udržet mír na Ukrajině nebude možné, pokud Vladimir Putin zůstane vládcem Kremlu. „Zaslouží si, aby byl zcela poražen,“ řekl někdejší obyvatel Downing Street 10.

Blair rovněž hovořil o tom, jak se má Západ stavět k Číně. „Musíme si ujasnit, jestli Čína má být naším konkurentem, oponentem, nebo dokonce nepřítelem. Jisté ale je, že se k Číně nemůžeme stavět tak, že se s ní buď rozejdeme, nebo naopak dáme dohromady. Navíc by to ani nedávalo smysl. Mocnosti jako Čína se musíte snažit porozumět, přestože chápu, že v některých oblastech s ní úplně spolupracovat nechceme. Odstřihnout se od ní ale není rozumné,“ dodal Tony Blair.

Tagy: