Zaslouží si takovou poctu? V USA odhalují sochy George Floyda, lidé ale pochybují

Je to více než rok od smrti Afroameričana George Floyda, kterého v Minneapolis usmrtil již bývalý policista Derek Chauvin. Kontroverzní případ vyvolal po celém světě protesty proti rasismu či policejní brutalitě a do popředí společenského postavil hnutí Black Lives Matter. V USA začínají na počest zesnulého Floyda odhalovat jeho sochy a bysty. Mezi občany to ale vzbuzuje protichůdné emoce, mnozí totiž pochybují, že si Floyd něco takového zaslouží.

Bronzovou sochu sedícího George Floyda, vážící přibližně 300 kilogramů, odhalili v týdnu před radnicí v americkém městě Newark v New Jersey. „V tomto historickém okamžiku Floyd představuje mnohem víc než jen sám sebe,“ řekl při slavnostním odhalení starosta Ras J. Baraka.

Baraka doufá, že socha inspiruje lidi k tomu, aby se aktivně zapojili do řešení problémů, které jsou prý patrné v Newarku a v celém New Jersey. Na sociálních sítích však socha vyvolala rozporuplné reakce. Lidé připomínají, že podobné pocty se většinou dělají osobnostem, které se zasloužily o něco významného. Podle kritiků Floyd někým takovým rozhodně nebyl.

Někteří tvrdí, že město bude muset sochu kvůli kritice brzy odstranit. Pro mnohé Američany byl totiž Floyd hlavně drogově závislý kriminálník. Samozřejmě se najdou také zastánci, kteří tvrdí, že svět potřeboval Floydovo vyobrazení v „přátelské a poklidné podobě“.

Bystu v New Yorku odhalil Floydův bratr

Také v New Yorku odhalili vzpomínku na zesnulého Afroameričana. Dva až tři týdny bude Floydova bysta, kterou představil bratr zesnulého George Floyda Terrence, zdobit náměstí v newyorském Brooklynu. Poté se socha přesune na náměstí Union Square na Manhattanu, informovala americká CNN.

Odhalení navíc přišlo v sobotu v rámci oslav více než 150 let starého federální svátku Juneteenth. Lidé napříč celou zemí si 19. června připomínají emancipaci dříve zotročených Afroameričanů.

Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si Afroameričan stěžoval, že nemůže dýchat. Obžaloba žádá pro Chauvina třicet let vězení.

Tagy: