Zastřihování a celková údržba živého plotu

  • Téma: Hobby
  • Prima DOMA
  • Iva Dušková Zemánková
  • 26. června 2021 10:18

Živé ploty se mezi majiteli zahrad těší velké oblibě. Není divu, takto vysazená zeleň přirozeně a nenásilně skryje soukromý prostor před zraky sousedů a k tomu funguje i jako ochrana před větrem a svým způsobem také jako praktická protihluková bariéra. Nezáleží na tom, zda máte živý plot jdoucí až do oblak, nebo jen nízký, který spíše zdobí a člení, v obou případech je třeba jej udržovat. Řeknete si, že vzít zahradnické nůžky a zastřihnout pár větví zvládne přece každý, tak jednoduché to ale není.

Krocení živého plotu s plotostřihem

Živý plot by se za vegetaci měl stříhat nejméně dvakrát, přičemž střih je optimální provádět na přelomu června a července, kdy už skončil jarní růst. Znovu se stříhá na konci léta v rámci přípravy na zimu. V každém případě, pokud se nejedná o malý živý plot, na jehož údržbu budou stačit zahradnické nůžky, se vám bude hodit plotostřih, který dokáže stříhat několik větví najednou. Vybrat si můžete mezi benzinovým, elektrickým či akumulátorovým modelem, přičemž podle výšky plotu potom můžete zvolit ještě plotostřih s teleskopickou násadou. Plotostřihy s nastavitelnou otočnou rukojetí se z hlediska použití jeví jako ty nejpraktičtější. Dále je dobré se zaměřit na to, aby byl nástroj lehký a snadno ovladatelný. Vybavení je tímto zajištěno, teď už je jen otázkou, zda si na samotnou údržbu živého plotu troufnete.

Zkracujte s noblesou!

Sice to není nijak složitý úkon, ale ne vždy se povede na jedničku. Kuriózních videí na téma stříhání živého plotu koluje po internetu dost, ostatně Pat a Mat by mohli vyprávět, jak se dá „rovně“ zastřihovat. Aby vaše snažení nedopadlo podobnou katastrofou, je nezbytné si vzít na pomoc provázek a dva kolíky a určit si rovinu. Podle té pak zastřihnete horní část živého plotu. Následně se pusťte do úpravy boků. Ty by se měly dělat tak, že horní část bude o pár centimetrů užší než dolní. Je to z toho důvodu, aby světlo dopadalo rovnoměrně do všech částí a nedošlo k zastínění některé z nich. Nakonec dorovnejte kosmetické nerovnosti a je hotovo.

I keře musí k holiči!

Nejen živé ploty potřebují zastřihnout, i jednotlivé okrasné keře to vyžadují. Obzvlášť ty opadavé po tom touží. Pamatujte ale, že keře jako například zlatice, trojpuk nebo pustoryl se mohou vylepšovat až po odkvětu. K prořezávání keřů se přistupuje nejen proto, aby člověku nepřerostly přes hlavu, ale také z toho důvodu, že mohou být oslabeny chorobami. Prostříhání zabrání vadnému růstu a má potenciál zlepšit kvalitu keře. Pryč musí suché části a hlavně větve napadené nějakou chorobou, například moniliovou spálou. Toto plísňové onemocnění poznáte podle náhlého vysychání konců větví a zavadání a hnědnutí květů. Vše napadané musí pryč, jen tak lze rostlinu zachránit. Plotosřih v tomto případě nenajde využití, hodit se budou spíš malé zahradnické nůžky na tenké větvičky, pak pákové nůžky na silné větve a nůžky na živé ploty, se kterými doladíte tvar keře. Zkracovat by se mělo asi o tři čtvrtiny přírůstku minulého roku.

Pár tipů na závěr

  • Každé jaro keře důkladně prohlédněte. Chcete-li zmlazovat starší rostliny, nebojte se ani radikálních sestřihů, ale rostlině pak dopřejte hnojivo.
  • Prostřihávání keřů je fyzicky docela náročné, kromě nůžek s dlouhými rukojeťmi a nůžek na živý plot se zubatým ostřím v některých případech využijete i pilku na proklesťování.

  • Řezy při zkracování provádějte čistě a tak, aby začínaly vždy na úrovni očka, ovšem z druhé strany. Pak by měly jít nahoru. Pokud odstraňujete celé větve, udělejte nejdřív malý nářez pod větví, aby nedošlo k odtržení kůry.
  • Některé keře jsou již předem určeny k tomu, aby tvořily vysoké živé ploty, jiné se hodí spíš na ty nízké – podle toho je třeba je vysazovat i zastřihovat. Ty vzrostlé by ideálně měly tvořit stálezelené rostliny jako cesmína, nebo opadavé keře typu buk či habr. Dřišťál, zimostráz, skalník či ptačí zob vyniknou na nízkém předělovém plotu.
Tagy: