Zatkněte Putina. Tribunál v Haagu obvinil ruského prezidenta z válečných zločinů na Ukrajině

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC to v pátek oznámil ve zveřejněném prohlášení. Podle Kremlu toto rozhodnutí nemá právní základ a je prý nehorázné a nepřijatelné. Naopak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napsal, že jde o historické rozhodnutí.

„Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident Putin za ně osobně nese odpovědnost,“ stojí v prohlášení soudu.

V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území stíhá ICC také osmatřicetiletou Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí totéž datum 24. února 2022 i prohlášení, že „existují opodstatněné důvody se domnívat“, že činy „páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na oznámení z Haagu reagovala prohlášením, že „Rusko není součástí Římského statutu (na základě kterého ICC vznikl, pozn. red.), a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky“. Podle agentury Reuters Zacharovová rovněž konstatovala, že „rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam“.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Zničení dronu mohl nařídit Putin, míní americký generál. Co bezpilotní letoun umí?

Lvovová-Bělovová se podle agentury RIA pozastavila nad tím, jak mezinárodní společenství ocenilo její snahu pomoci dětem odváženým z Ukrajiny z oblasti bojů, a zdůraznila, že v této své práci hodlá pokračovat. Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí minulý měsíc oznámila, že adoptovala dítě z ukrajinského Mariupolu, který ruské jednotky ovládly loni v květnu.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan, který podle Reuters od února 2022 čtyřikrát navštívil Ukrajinu, řekl, že z ukrajinského území byly do ruských sirotčinců a dětských domovů odvezeny stovky dětí. „Domníváme se, že mnoho z nich bylo poté předáno k adopci v Rusku,“ řekl Khan.

Zelenskyj na sociální síti Telegram o odvážení ukrajinských dětí napsal, že „bez rozkazu nejvyššího vůdce teroristického státu by takovou zločinnou operaci nebylo možné provést“. „Oddělování dětí od rodin, odebírání jakékoli možnosti kontaktovat své příbuzné, ukrývání dětí na ruském území – to vše je evidentně ruská státní politika, státní rozhodnutí, státní zlo... jsem vděčný týmu Karima Khana za zásadovost a ochotu postavit před soud ty, kteří jsou vinni,“ napsal ukrajinský prezident.

Postup haagského soudu uvítali i další ukrajinští představitelé. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle Reuters prohlásil, že zatykač na Putina je jen začátek a jeho poradce Mychajlo Podoljak napsal, že svět se změnil. „Je to začátek konce Ruské federace v její stávající podobě na světové scéně,“ napsal Podoljak. Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin rozhodnutí ICC označil za historické.

ICC soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani USA. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

O záměru ICC zahájit stíhání ve dvou případech v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu informoval již dříve tento týden americký deník The New York Times, podle kterého se stíhání mělo týkat i ruských útoků na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

Rusko navzdory důkazům vyšetřovatelů, médií i očitým svědectvím odmítá, že by jeho jednotky na Ukrajině útočily na civilní cíle, a zmíněné únosy ukrajinských dětí a dospívajících označuje za humanitární program. Kancelář ukrajinského generálního prokurátora nicméně uvádí, že má zprávy o více než 74 000 případech ruských zločinů spáchaných na Ukrajině.

Tagy:
Vladimir Putin Ukrajina Rusko Haag Mezinárodní trestní soud Marija Vladimirovna Zacharovová Moskevský Kreml válečný zločin ruská invaze na Ukrajinu