Zavřít, otevřít. Nosit roušky, nenosit roušky. Jak to bylo s vládním chaosem

Opozice tvrdí, že vláda během koronavirové krize jednala chaoticky. Vláda se brání s tím, že zachránila tisíce životů. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala situace, ve kterých kabinet improvizoval a svá rozhodnutí měnil na poslední chvíli.

Změny času v nákupech

Senioři patří podle epidemiologů mezi jednu z ohrožených skupin infekcí COVID-19. Vláda proto hned ze začátku krize zavedla „nákupní hodiny“ pro důchodce starší 65 let. Obchody, drogerie a pošty jim byly nejprve vyhrazeny od 10 do 12 hodin dopoledne.

Den poté vláda zjistila, že takový čas není úplně ideální. „Rozmezí mezi desátou a dvanáctou hodinou není úplně nejvhodnější pro důchodce, kteří jsou  zvyklí nakupovat ráno,“ vysvětloval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda proto pro důchodce rezervovala obchody s potravinami, drogerie a pošty mezi sedmou a devátou hodinou ráno. Uplynulo pár dnů a doba se zase změnila a senioři měli nakupovat mezi osmou a desátou hodinou.

Parkování

Vláda od 16. března zrušila zóny placeného parkování ve městech a obcích. Nařízení mělo původně platit do konce nouzového stavu 17. května. Kabinet ale nakonec rozhodl, že parkovací zóny se znovu spustí už 28. dubna. Podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) vláda oznámila své rozhodnutí jen tři hodiny předem, magistrát proto prodloužil bezplatné parkování až do 11. května.

„Vláda v tom zas dělá jen chaos. Oznámit nám obnovení modrých zón tři hodiny před jejich znovuobnovením nedává smysl. Proto vydám neprodleně nařízení o obnově platnosti modrých zón až 11. května. Tento termín jsme chtěli po vládě a je domluvený i s jednotlivými městskými částmi,“ napsal na Twitter Hřib.

Nošení roušek

Vláda v polovině března zavedla povinné nošení roušek. Jelikož jich byl nedostatek, lidé si je začali šít doma. Kdo ale nenašel vhodnou látku, měl smůlu. Obchody totiž musely z nařízení vlády zavřít. Kabinet pak dal výjimku galanteriím, aby si lidé mohli jít látky nakoupit.

Debatovalo se také o tom, jak dlouho se budou roušky nosit. 24. dubna ještě ministr zdravotnictví Vojtěch říkal, že nosit roušky bude nutné nejméně do konce června. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale poté vyrazil ven a zjistil, že lidi už roušky štvou.

„Když jde rodina po ulici, tak asi nemá smysl, aby měli povinně roušku. Pro mě je komické, když jdu po ulici a lidé mě poznají, tak si ty roušky dávají. Je potřeba to přehodnotit,“ uvedl premiér v neděli 10. května pro CNN Prima NEWS.

Vláda hned během následujícího pondělí rozhodla, že nebude povinné nosit roušky venku od 25. května.

Promořovat, či nepromořovat

Velká debata proběhla začátkem dubna o tom, jestli by lidé měli prodělat nemoc COVID-19, nebo ne. Když ještě náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula velel Ústřednímu krizovému štábu, razil restriktivnější cestu a říkal, že zákaz cestování by měl platit až dva roky. Začátkem dubna ale Prymula otočil a prohlásil, že populace by se měla promořit. Proti se tehdy postavili jak premiér Babiš, tak vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Nouzový stav? Neprodloužíme. Prodloužíme. Neprodloužíme

Vládní špičky neměly jasno ani v tom, jak dlouho bude trvat nouzový stav v České republice. Premiér Babiš nejdříve 21. dubna zastával stanovisko, že bude stačit, aby nouzový stav trval do 30. dubna. O tři dny později vláda rozhodla, že požádá o prodloužení nouzové stavu do 25. května. Poslanci ale nouzový stav prodloužili do 17. května. Ještě minulý čtvrtek Babiš připouštěl, že vláda požádá o týdenní prodloužení nouzového stavu. V neděli ale premiér vyřkl definitivní stanovisko, nouzový stav skončí 17. května.

Pozastavit EET? Nikdy. No tak ho zastavíme

Opoziční poslanci už začátkem dubna navrhovali, aby se do konce roku pozastavila elektronická evidence tržeb. Vláda s tím ale nesouhlasila. Po několika týdnech ale změnila názor a 4. května odklepla pozastavení EET do konce roku.

Na to, že vláda jednala chaoticky, upozorňuje opozice. „Premiér pořádal nekonečné tiskové konference, na kterých se jen ukázala jedna věc – že není schopen řídit stát. Jeho PR tým ho musel z těch tiskovek à la Fidel Castro nakonec stáhnout, protože se ukázalo, že vláda jedná naprosto chaoticky,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda ODS Petr Fiala.

Podobně to vidí i lídr Pirátů Ivan Bartoš. Ten zkritizoval vládu za špatnou komunikaci s poslanci. „Návrhy zákonů ve vládním systému se objevují téměř nahodile a poslanci je dostávají den před jednáním Sněmovny, což je zásadní problém a má to zásadní dopady na demokracii,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Bartoš.

Vláda ale jako jeden muž tvrdí, že krizi ustála. „Na začátku byli všichni vyděšení, dokonce ani novináři a opozice nás tolik nekritizovali, všichni byly ve stresu. Ale zvládli jsme to dobře. Velké díky patří hygienikům a epidemiologům,“ sdělil CNN Prima NEWS premiér Babiš.

Chaos nepřipouští. Vláda prý reagovala pružně. „Sledovali jsme to, nemohli jsme předvídat všechny situace,“ zdůraznil Babiš.

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) pro CNN Prima uvedl, že kabinet díky včasným opatřením zdravotně-ekonomického charakteru krizi zvládl velmi dobře. Uznal ale, že chyby vláda dělá. „Za všemi zásadními rozhodnutími si stojím. Je jasné, že v situaci, kdy jedeme devátý týden takřka nonstop a děláme stovky opatření a rozhodnutí, děláme i chyby. Navíc jsme na řadu věcí museli reagovat okamžitě,“ uvedl Havlíček.

Podobně to vidí i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Jsem přesvědčený, že vláda tu krizi zvládla velmi dobře a díky našim rychlým a razantním opatřením jsme zachránili tisíce životů. Jsou na to jasná data. Počet obětí jsme udrželi nízko,“ uvedl Brabec. „Nic takového tady v historii nebylo, žádná vláda nemusela ničemu podobnému čelit, neměli jsme se koho zeptat, každá země improvizovala. A je logické, že v takové situaci byly ty debaty o dalších krocích dost vzrušené,“ míní Brabec.

Tagy: