Žbirka na rozdíl od českých hvězd dělal vlastní písničky, ocenil moderátor Dědek

Nečekaná smrt zpěváka Mira Žbirky zasáhla snad každého fanouška české a slovenské populární hudby. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS vzpomínali na „Mekyho“ lidé napříč uměleckým a politickým spektrem. „Zůstaly po něm krásné myšlenky, krásné písničky a pozitivní vibrace,“ uvedl hudební publicista Josef Vlček. Zpěvák zemřel ve středu ve věku 69 let.

Moderátor Honza Dědek dělal s legendárním zpěvákem rozhovor několikrát, naposledy letos v květnu. Hostem 7 pádů Honzy Dědka byla i Žbirkova manželka Kateřina. „Myslel jsem si, že mluvím s člověkem, který je konstantní, dobře naladěný, vždycky vtipný. Měnilo se okolí, ale on zůstával stejný. To myslím v dobrém,“ sdělil Dědek s tím, že podle něj se manželé Žbirkovi měli stále moc rádi, což je ve světě showbyznysu obdivuhodné.

Moderátor také vzpomínal, jak se česká popmusic v 80. letech hlavně přebírala. „Vzala se písnička, nechala se česky otextovat a byl z toho hit. Protože Slováci měli za hranicemi Rakousko, kde se hrála americká hitparáda, tohle dělat nemohli. Proto vznikaly autorské písničky. Všichni zpívali vlastní věci, což je důvod, proč jejich hudba dodneška přežívá. Svoji kariéru dokázal Žbirka udržet a vždy se dal srovnat s tím, co vydal v 80. letech, což řada jeho kolegů říci nemůže,“ doplnil Dědek.

Brečel jsem jako malej harant

Úmrtí slovenského zpěváka rozplakala i přítele Žbirky a reportéra CNN Prima NEWS Tomáše Krause. „Smrt Mira Žbirky mi potvrdila jeho žena. Bylo to neskutečné. Netušil jsem, že se rozbrečím jako malý harant. Bral jsem ho jako člena rodiny, i když nebyl,“ přiznal Kraus.

K Žbirkovým přátelům se řadí také bývalý ministr vnitra Ivan Langer. „Meky pro mě byl symbolem mládí a dospívání. Ztělesňoval absolutní profesionalitu a kumšt. Dokázal oslovit duši, rozesmát ji i rozplakat. Nemyslím, že jsem patřil do nejužšího kruhu Mekyho přátel. Bavil mě ale jako člověk. I když byl menší, vzhlížel jsem k němu s velkou úctou,“ uvedl Langer.

Po Mekym zůstaly poklady

Podle hudebního publicisty Josefa Vlčka po zpěvákovi zůstaly poklady. „Byl jedním z mála muzikantů, který natočil desku a byla dobrá. Zůstaly po něm krásné myšlenky, krásné písničky a pozitivní vibrace. Meky byl strašný fanoušek muziky a říkám si, že zemřel ve chvíli, kdy to jde tak trošku do háje,“ uvedl Vlček.

Analytik Týdeníku Euro a bývalý šéf kulturní redakce České televize Petr Fischer uvedl, že ve Žbirkově písničkové přímočarosti byla jeho síla. Také proto se jeho písničky staly součástí tolika lidí. „Měl zvláštní a melancholickou polohu, kterou oslovil úplně všechny a nebál se experimentovat. Když to propojil, měl daleko širší základnu než Karel Gott. Proto ho také porazil ve Slavíkovi,“ má jasno Fischer.

V roce 2020 natočil oceňovaný režisér Šimon Šafránek celovečerní dokument Meky, který pojednává o životě slovenské legendy Mekyho Žbirky. Na film se můžete podívat zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.