Zdanění mimořádných zisků prošlo Sněmovnou. Je to chaos, rozčiluje se Schillerová

Zbyněk Stanjura v Poslanecké sněmovně

Poslanci na mimořádné schůzi schválili daňový balíček

Vládní koaliční poslanci schválili podobu windfall tax neboli zdanění mimořádných zisků. Na příští rok by speciální válečná daň měla přinést do rozpočtu 85 miliard korun. Návrh by měl platit od příštího roku do roku 2025 a sazba by měla činit 60 procent. Daň padne na firmy ze sektoru bankovnictví, petrolejářství nebo energetiky. Samotné jednání provázely spory mezi poslanci. Sněmovna také schválila dřívější odchod do penze pro záchranáře nebo krácení penzí pro prominenty komunistického režimu.

Vládní koalice se na podobě daně z mimořádných zisků dohodla těsně před jednáním. Poslanci nakonec odhlasovali pozměňovací návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který navrhl sazbu 60 procent od příštího roku do konce volebního období. Mezitím někteří koaliční poslanci začali stahovat své pozměňovací návrhy. Došlo také ke stažení návrhu na nižší zdanění loterijních společností od Marka Bendy (ODS).

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob však připustil, že schválená výše válečné daně se může v příštím roce změnit. „Říkali jsme si, že bychom v příštím roce plnění zákona vyhodnotili a pokud by se ukázalo, že současná výše není potřeba, bavili bychom se o snížení sazby,“ popsal pro CNN Prima NEWS.

Po schválení pozměňovacích návrhů vystoupila bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Ta zkritizovala vládní poslance a varovala Stanjuru, že pokud se nepodaří vybrat plánované výnosy, tak je to na ministrovu rezignaci. „Položil jste hlavu na špalek,“ řekla Schillerová.

Kromě windfall tax schválili poslanci i jiné změny v daňovém balíčku. Zvýší se například limit pro registraci plátců DPH od příštího roku z jednoho na dva miliony korun nebo se zavede rozšíření možnosti mimořádných odpisů firemního majetku pořízeného letos a v příštím roce.

Sněmovna také schválila, že zdravotničtí záchranáři mohou od příštího roku předčasně odcházet do důchodu bez sankce. Zároveň jim vzniká nárok na příspěvek 500 korun k důchodu za každé vychované dítě. Oproti tomu prominentům bývalého komunistického režimu zřejmě klesnou starobní penze. Týkat by se to mělo 3 000 lidí.

Kritika od opozice

Samotné jednání o windfall tax bylo pod velkou kritikou zejména od opozičních poslanců. První slovo po ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) si vzala předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová, která celý daňový balíček ztrhala. „Nechci začínat hned bojovně a útočně. Já si ale nemohu odpustit to, že celý ten daňový balíček provází chaos,“ řekla Schillerová.

Někdejší šéfka státní kasy také poznamenala, že návrh na mimořádné zdanění zisků přichází do daňového balíčku jako poslanecký návrh. „Nedochází nebo ani nemohlo dojít k vytvoření hodnocení dopadu regulace, zkráceně se tomu říká RIA. Já si nepamatuji, skutečně nepamatuji období, kdy vznikala nová daň, aniž by tady byla RIA a posuzovala to příslušná část komise legislativní rady vlády,“ pokračovala Schillerová.

Jednání provázely spory

Po předsedkyni poslaneckého klubu hnutí vystoupila i poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová. Ta vzbudila slovní přestřelku mezi opozicí a vládními poslanci, protože konstatovala, že na tuto daň nedosáhnou města, obce a kraje.

Ostře se proti Vildumetzové vyjádřil předseda klubu TOP 09 Jan Jakob. Ten totiž uvedl, že se žádné peníze nikomu odebírat nebudou a daň je mimořádná na mimořádné výdaje.

Tagy: