Zdraží se potraviny, zisk budou mít agrobaroni. Odborníci cupují kvóty, zlobí se i EU

Ilustrační foto

Přijdeme o oblíbené potraviny?

Povinné kvóty na české potraviny, které ve středu schválila Sněmovna, jsou pod ostrou palbou kritiky ekonomů, odborníků i některých politiků. Varují před tím, že potraviny zdraží. Zlobí se i některé státy Evropské unie, podle kterých jde o porušení volného obchodu.

„Tohle už není malá, ale pořádně velká domů pro českou agropotravinářskou lobby. Důsledky tohoto neuváženého kroku však budou dalekosáhlé se zásadním dopadem na rozpočet i občany. Zisk z tohoto opatření budou mít jen a jen velcí agrobaroni,“ řekl CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

A k tvrdé kritice se připojují i ekonomové, které redakce oslovila. „V žádném případě nemá podpora domácí produkce vypadat tak, aby političtí podnikatelé v zemědělství, včetně holdingu Agrofert, získali výhodu. Pak by totiž konečný výsledek byl zcela absurdní a proti vší logice. Domácí spotřebitelé navíc budou v rozporu se svými preferencemi nuceni kupovat výrobky domácích oligarchů, které si nevybrali,“ sdělil CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, šéf segmentu poradenských služeb pro finanční sektor v KPMG a bývalý viceguvernér České národní banky.

Podle něho by naopak bylo legitimní, pokud by stát domácí výrobce podporoval při zadávání státních zakázek. Potravinové kvóty ale nejsou tento případ.

Poslanec a místopředseda zemědělského výboru Radek Holomčík (Piráti) označil schválení pozměňovacího návrhu za nejhorší zprávu dne. „Na tom návrhu je absurdní řada věcí. Návrh ukládá prodejcům, kolik mají čeho prodat. To je nesmysl a nevím, jak to budou dělat,“ řekl CNN Prima NEWS Holomčík.

V Senátu návrh zřejmě narazí

Očekává, že předloha narazí v Senátu. „Určitě budou ještě probíhat jednání o pozměňovacích návrzích. Evropskou unii to zcela jistě zarazí, jde to proti principům volného trhu. Pro Českou republiku to může znamenat velké problémy při exportu do EU,“ dodal Holomčík.

„Obecně nesouhlasím s kvótami. Proč by stát měl určovat, co si budu moci koupit v obchodě? To máme nechat na lidech,“ komentoval lidovecký poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Kritikou nešetřil ani nový předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. „Nutit zákazníka, aby si za víc peněz kupoval to, co mu nařídí stát, je hloupý nápad z dílny ANO a nyní SPD,“ konstatoval.

„Schválením kvót na potraviny útočí nacionalistická většina českého parlamentu na fungování společného evropského trhu. Tohle rozhodnutí neohrožuje jen zemědělství, taková obchodní válka se může obrátit proti všem oblastem české ekonomiky. Budu tlačit na rychlé zrušení kvót,“ uvedl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň upozornil také na legislativní stránku věci. „Potravinové kvóty jsou jen hrou o čas. Je nabíledni, že je evropské soudy sestřelí coby porušení pravidel jednotného trhu. Jde jen o to, dokdy to stihnou. Mezitím však všichni prodejci budou zbytečně utrácet za změny systémů nákupu. A stát za další kontroly,“ napsal na Twitter.

Je to diskriminace, zlobí se Německo

V podobném duchu se již dříve pro CNN Prima NEWS vyjádřila také ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity. „Ač nejsem právník, tak jsem věc konzultovala se soutěžními právníky a zcela jistě je tento návrh v rozporu s evropským právem, v případě přijetí zákona se dá očekávat infringement procedure (tzv. řízení o nesplnění povinnosti) a následnou žalobu u Evropského soudního dvora, pokud by nedošlo k nápravě,“ uvedla.

„Varováním pro zákonodárce by měla být i výzva některých unijních států adresovaná předsedovi Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslavu Faltýnkovi, v němž upozorňují, že povinné kvóty na tuzemské potraviny jsou vysoce diskriminační,“ sdělil CNN Prima NEWS prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že Česku hrozí odvetné kroky od ostatních zemí EU. Připomněl případ Rumunska, které před několika lety nařídilo velkým maloobchodníkům nakupovat nejméně 51 procent potravin od místních producentů a které kvůli hrozbě soudního řízení u Soudního dvora EU dané ustanovení předloni raději zrušilo.

Osm zemí Evropské unie už napsalo dopis předsedovi sněmovního zemědělského výboru Jaroslavu Faltýnkovi (ANO). Podle velvyslanců Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupců velvyslanců Polska a Španělska, kteří dopis podepsali, by mohlo jít o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v unii nepřípustná, uvedly Hospodářské noviny.

Poslanci v rámci novely zákona o potravinách ve středu schválili pozměňovací návrh SPD, který stanoví, že příští rok budou muset obchody prodávat 55 procent českých potravin a v roce 2027 bude muset být na pultech až 73 procent tuzemských potravin.

Tagy: