Nový rok a nová vlna zdražování energií, ale i navýšení důchodů. Na co se připravit?

Ačkoliv se zdražováním se Češi potýkají už nyní, další vlna udeří začátkem nového roku. V něm začne platit hned několik změn, které jsou však spojené i se značnými úlevami. Jednou z nich bude paušální daň nebo zvyšování důchodů. Spolu s tím ale dojde ke zdražení energií na cenový strop nebo také k vyšší ceně služeb České pošty.

Jednoznačně s největším zdražováním se dá počítat u energií. Energetické společnosti už v předstihu aktualizovaly své ceníky, kde uvádějí nové ceny elektřiny a plynu. To se týká v poslední době například společnosti ČEZ, E.ON nebo Pražské energetiky. Ceny energií ale narazí na strop, takže lidé nebudou platit skutečné ceny.

Elektřina a plyn

Vláda Petra Fialy (ODS) už dříve rozhodla o zastropování cen energií. Patří mezi ně jak elektřina, tak i plyn. Elektřina je zastropována na 6 tisíc korun za jednu MWh a plyn na 3 tisíc korun za jednu MWh. Energetické společnosti uvádějí, že například průměrná pražská domácnost, která nevyužívá elektřinu na ohřev vody v bojleru a netopí, tak bude platit okolo 1 400 korun měsíčně. Nové zálohy se takové rodině zvýší zhruba o 300 korun měsíčně.

Dodávky zemního plynu jsou omezeny třemi korunami za kWh. V případě modelové pražské domácnosti zaplatí v průměru nižší stovky korun měsíčně. Lidé využívající plyn například na ohřev vody nebo topení však budou mít zálohy vyšší.

Teplo

Spolu s energiemi se zvyšují v nejrůznějších městech i ceny tepla. Společnost Pražská teplárenská tak nyní uvedla, že od prosince dojde ke zdražení o 12 až 15 procent. Důvodem je růst cen nákladů, paliv a emisních povolenek. Některé teplárny v České republice však budou zdražovat i dvojnásobně. To je příklad Brna. Po zkrachování společnosti NWT třeba v Břeclavi stoupla cena pětinásobně.

Česká pošta

Některé instituce však nečekají na příchod nového roku a zdražují už nyní. Od listopadu tak například stoupnou ceny produktů v České poště. Lidé si tak připlatí například za posílání balíků, dopisů a poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu bude stát nově 21 korun a prioritní psaní 28 korun. Důvodem jsou vyšší ceny služeb i nákladů v podobě pohonných hmot.

České dráhy

Od poloviny prosince také zdraží národní dopravce České dráhy. A to o 15 procent. U jízdenky na deset kilometrů tak stoupne cena o čtyři koruny na 31 korun a u jízdenky na 100 kilometrů zdraží o 25 korun na 188 korun.

Důchody

Penze naopak čeká tradiční valorizace, takže proti inflaci jsou nejstarší občané státu chráněni. Od ledna příštího roku se seniorům také zvedne měsíční částka o 500 korun za každé vychované dítě.

Úleva pro podnikatele

Kromě zdražování se připravuje i jedna z velkých úlev pro živnostníky a podnikatele. Tou je paušální daň, která je součástí daňového balíčku na příští rok. Ten bude schvalovat Senát. Pokud návrh projde beze změn, tak se paušální daň rozdělí do tří pásem.

V prvním budou podnikatelé s ročním příjmem do jednoho milionu korun, kteří budou v příštím roce odvádět měsíčně 6 500 korun. V druhém pásmu jsou živnostníci s příjmem do 1,5 milionu korun, kteří odvedou měsíčně 16 tisíc korun. Do třetího spadají podnikatelé s příjmem do 2 milionů korun, kteří by měli měsíčně odvádět 26 tisíc korun.

Kromě toho budou mít podnikatelé možnost mimořádně odepisovat majetek v první a druhé odpisové skupině, kam patří například firemní auta.

Tagy: