Zdražování se nevyhne nikomu. Jak ho řeší samoživitelka, důchodkyně a bezdomovec?

Zdražování dopadá na všechny. Každý se s vyššími cenami vyrovnává jinak, ovšem důležité je podle psychologů nepropadat panice, neplýtvat a i v těžkých dobách si umět dopřát. Jak rychlé zvyšování cen řeší samoživitelka, důchodkyně a člověk bez domova?

Vyšší ceny se nevyhnou nikomu. Například samoživitelka Petra vedle své hlavní práce chodí ještě uklízet kanceláře a o víkendech rozváží pizzu. „Já jsem se ze začátku snažila bojovat s úřady, jestli mám nárok na nějaké příspěvky na dítě, ale mě byrokracie nebaví, takže jsem to vzdala. Začala jsem zkoumat okolí, hledat si práce, abych to skloubila se svojí prací, a povedlo se,“ popsala Petra.

Přivýdělkem řeší situaci i důchodkyně Marcela. „Kdybych nepracovala, tak budu v minusu, protože mám jenom patnáct tisíc důchod a neutáhla bych to,“ svěřila se.

A do třetice 52letý Honza, který během pandemie koronaviru přišel o práci a skončil na ulici. Teď má nové zaměstnání. „Když člověk chce, není problém si tu práci najít. Pak už záleží na tom, jestli zrovna o vás budou oni stát,“ uvedl.

S bydlením mu zatím pomáhá nezisková organizace, u které našel azyl. „Tady můžu být rok, který mám na to si najít byt. Chci si najít bydlení v Praze,“ doplnil bezdomovec.

Nepropadat panice a plánovat

Nepříznivé zprávy se valí na všechny bez rozdílu. Psychologové radí nepropadat panice, i když má podle ekonomů vajíčko stát 6, kostka másla 80 a chleba 60 korun. „Musíme to přijmout. Je to něco, s čím nemůžeme vůbec nic dělat. To, že jdou ceny nahoru, je fakt, který se týká nejen nás tady v Čechách, jdou nahoru i jinde,“ prohlásil psycholog Jan Kulhánek.

Podle něj bychom měli víc přemýšlet, za co utrácet. „Pomůže nám to nemít katastrofické představy, co všechno se může stát,“ dodal Kulhánek.

Ekonomka Marcela Hrubošová pak radí nákupy více plánovat. „Udělat si nějaký jídelníček a jít do obchodu jen pro to nejnutnější a vše bezezbytku zkonzumovat,“ sdělila.

A nebojte se využít pomoci od svého okolí. „Naštěstí mám paní, která mi pomáhá s dětmi. Plus člověk vždycky musí všechno naplánovat, hlavně aby byly zajištěné děti,“ řekla samoživitelka Petra.

„Když nebudu moct pracovat a nebudu se moct spoléhat na syna, protože si může najít nějakou holku a odejít, tak to bude pro mě katastrofa,“ připojila důchodkyně Marcela. „Hodně mi pomáhá Armáda spásy, bez které bych to těžko zvládal,“ doplnil bezdomovec Honza.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích
Rusko

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:04

Ukrajinci identifikovali další ruské válečné zločince. V únoru zavraždili několik civilistů

21:29

Ruský hrubý domácí produkt v srpnu meziročně klesl o 4,1 procenta

21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Komunisté, němečtí poslanci i exšéf zpravodajství ČT v Ostravě. Kdo řečnil na demonstraci?

Na druhé protivládní demonstraci vystoupila řada hostů, kteří veřejnosti dobře známí. Patřili mezi ně ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík nebo bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se ale objevily i překvapivé tváře jako němečtí poslanci z AfD nebo bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize v Ostravě Petr Bohuš.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?