Zelená barva, průvody a pivo. Svět oslavuje Den svatého Patrika

V tento den se vždy koná mnoho průvodů a přehlídek.

Den svatého Patrika (zdroj: Niall Gibbons)

Zelená barva, pivo, trojlístky a leprikóni. To a mnoho dalšího se pojí se Dnem svatého Patrika, který se po celém světě slaví 17. března. Kdo ale byl svatý Patrik? A proč je všude zrovna zelená barva? Máme pro vás odpovědi.

Kdo byl svatý Patrik?

Svatý Patrik byl křesťanský misionář. Narodil se v roce 385 n. l., tedy ještě v době, kdy Irsko bylo pohanským územím. Když mu bylo 16 let, byl Patrik přivezen do Irska jako otrok. O šest let později uprchl a stal se knězem.

Nakonec se ale na ostrov vrátil a začal obracet domorodce ke křesťanství. Zemřel v roce 461 n. l. Je patronem Irska a jako takový chrání duchovní a světské zájmy ostrova a jeho obyvatel.

Legenda říká, že svatý Patrik také vyhnal hady z Irska. Biologové ale tvrdí, že v zemi nikdy žádní hadi nebyli.

Jak se den slaví?

Den svatého Patrika je v Irsku státním svátkem. V této silně katolické zemi má silnější náboženský podtext. Irové tradičně ráno chodí do kostela a modlí se za misionáře. Pití, tanec a hudba jsou na řadě až později během dne.

„Od chvíle, co jsem poprvé v Irsku byl a viděl jsem naživo prvního Ira, říkám, že jsou úžasně otevření a přátelští. Ve Skotsku jsou uzavřenější. Irům je jedno odkud jste, hlavně že jste dobrý parťák a zazpíváte si s nimi ve všech hospodách,“ řekl Jiří Janovský, který Irsko již několikrát navštívil, včetně oslav Dne svatého Patrika v Dublinu v roce 2017.

I přesto, že kvůli letu nestihli tradiční průvod, nálada i po něm byla mezi lidmi naprosto úžasná. „Když jsme vstoupili do prvního baru, bylo tam tak narváno, že jsem to nikdy neviděl. Manžel mé neteře šel k baru, koupil tři piva a lidé si je předávali nad hlavami, protože se k nám už nemohl dostat. Pak jsem pivo musel držet deset minut v ruce nad hlavou, protože jsem ji nemohl dát dolů, jak tam bylo natřískáno. Je to nezapomenutelný zážitek,“ vzpomínal Janovský.

V USA mají oslavy tohoto svátku také svoji velkou tradici. Ve Spojených státech se při sčítání lidu v roce 2017 k irskému původu hlásilo zhruba 32,6 milionů obyvatel. To je šestkrát více než je obyvatel Irska.

I když tradičním jídlem během irského svátku je jehněčí nebo slanina, irští Američané jedí hovězí maso a zelí.

Kvůli pandemii koronaviru se už loni oslavy Dne svatého Patrika buď omezily, nebo zcela zrušily. Tento rok bohužel bude mít podobný průběh. Slavnostní průvody se nekonají a starostové měst nabádají občany, aby svátek oslavili především v rodinném kruhu. Například Londýn přistoupil k on-line oslavám, kdy bude z některých akcí vysílán přímý přenos.

Proč je všechno zelené?

Původní barva Dne svatého Patrika byla ve skutečnosti modrá, nakonec se jí ale stala zelená. „Absolutně všechno bylo zelené, takže teklo zelené pivo proudem, lidé měli namalované tváře a byli oblečeni v zeleném, vlály zelené vlajky, všude třpytky,“ popsal Janovský.

Zelené oblečení na Den svatého Patrika má zabránit tomu, aby vás viděli tzv. leprikóni a štípali vás. Podle irského folklóru se jedná o zlomyslné skřítky. Legenda říká, že díky zelené barvě budete pro tato divoká stvoření neviditelní. Leprikóni se také často spojují s velkým bohatstvím, kdy své hrnce se zlaťáky schovávají na tajných místech.

Barva má také politický význam. Zelená je totiž spojena s irským nacionalistickým hnutím proti anglické koruně v 16. století.

Proč jsou všude trojlístky?

Legenda praví, že svatý Patrik pomocí trojlístku vysvětloval pohanům svatou trojici. Jetel se stal i znakem Irska.

Tagy: