Pokud Rusy nezastavíme, přijdou i na Slovensko, varoval Zelenskyj a připomněl srpen 1968

Ukrajina potřebuje, aby západní země zavedly další sankce proti Rusku, včetně opatření týkajících se energetiky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v úterý řekl poslancům slovenského parlamentu v projevu, který byl vysílán prostřednictvím videopřenosu. Vystoupení Zelenského přítomní slovenští poslanci a členové vlády ocenili potleskem ve stoje, část zástupců opozice jeho projev ignorovala.

Zelenskyj se ve svém projevu mimo jiné věnoval protiruským sankcím. „Spolu s naší armádou jsou taktéž sankce jistou obranou. Když budou slábnout, bude to pro nás těžší. Teď bude přijatý šestý balík sankcí, což určitě potřebujeme,“ uvedl.

„Potřebujeme další balík sankcí. Rovněž energetické sankce. Je třeba odmítnout (ruskou) ropu, protože to je otázka svobody,“ sdělil dále Zelenskyj.

Ukrajinská hlava státu však vyjádřila pochopení, že pro Slovensko by bylo těžké odpojit se od dodávek ruské ropy, na jejímž dovozu je závislé. Bratislava žádá přechodné období pro případ embarga na dovoz ruské ropy, na rozdíl od Maďarska ale jeho schválení blokovat nehodlá.

Prezident připomněl srpen 1968

Zelenskyj také poděkoval za pomoc, kterou Slovensko Ukrajině poskytuje. „Pokud nezastavíme ruská vojska kvůli zločinům, které se staly v Buči a Borodjance, přijdou všude tam, kam mohou, taktéž i na území Slovenska,“ varoval Zelenskyj, který v projevu připomněl rok 1968, kdy se odehrála invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do tehdejšího Československa.

„Každá země chce žít svobodně a vybrat si svou budoucnost,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Projev Zelenského si ve slovenském parlamentu vyslechl také premiér Eduard Heger a členové jeho vlády. Naopak část zástupců opozice už předem ohlásila, že při Zelenského projevu odejde z jednacího sálu sněmovny. Mezi nimi byl i šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, který v pondělí označil ukrajinského prezidenta za lháře. Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico se po invazi Ruska do sousední země postavil proti dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Před samotným vystoupením Zelenského před poslanci šéf sněmovny Boris Kollár v projevu řekl, že Slovensko se zařadilo k zemím, které odsoudily ruskou agresi vůči Ukrajině a že také pomáhá ukrajinským uprchlíkům.

Tagy: