Nebyl to covid ani očkování. Co Češi nejčastěji hledali na Googlu v roce 2021?

Každý den lidé po celém světě hledají informace a témata, která je zajímají, na internetových vyhledávačích. Společnost Google nyní zveřejnila, co lidé v roce 2021 „googlili“ ze všeho nejvíce. A neopomenula ani na Čechy. Ti letos například mezi osobnostmi nejvíce hledali informace o prezidentu Miloši Zemanovi či bývalém poslanci Dominiku Ferim. Vůbec nejvyhledávanější trend ale možná překvapí. Jde totiž o sčítání lidu.

Koronavirus, jeho příznaky nebo ministerstvo zdravotnictví? Ale kdeže. Témata, která v uplynulém roce 2021 vyhledávali Češi přes Google nejvíce, nejsou stejná jako o rok dříve. Absolutní vítěz nakonec možná trošku překvapí. Nejgooglenějším tématem bylo mezi Čechy sčítání lidu. To překonalo i fotbalové Euro 2021. Na třetím místě se pak umístil bitcoin, až po něm následuje dvojice témat, která se v tuzemských médiích poslední dobou řešila často – registrace k očkování a volby.

Z českých osobností se Češi letos nejvíce pídili po informacích o prezidentovi Miloši Zemanovi. Nejen kvůli jeho bonmotům, jimiž je pověstný, ale také kvůli jeho hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici letos na podzim. Pouhý den po volbách byl podruhé během krátké doby převezen do ÚVN, kde s blíže nespecifikovaným onemocněním pobyl více než měsíc. Spekulovalo se o játrech a Zeman na tom měl být velmi špatně.

Dále Češi hledali zprávy o bývalém poslanci Dominiku Ferim, kterého několik dívek obvinilo se sexuálního zneužití. „Bronz“ mezi českými osobnostmi bere herec Pavel Trávníček, „bramboru“ pak nový premiér a předseda ODS Petr Fiala. Na páté pozici mezi nejvyhledávanějšími českými osobnostmi je olympijský lezec Adam Ondra.

V událostech roku vede, stejně jako v trendech zmiňovaném sčítání lidu, i zde následuje Euro 2021. Na třetím místě jsou pak volby a na čtvrtém pak Bohemia Energy, tedy společnost, jejíž krach de facto nastartoval současnou energetickou krizi. Jako pátou nejčastější událost Češi googlili olympijské hry.

Smutné odchody Kellnera či Šafránkové

V roce 2021 nás opustila řada českých i zahraničních osobností. Češi v tomto ohledu nejvíce vyhledávali informace o smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který v březnu nepřežil pád helikoptéry při lyžování na Aljašce. Po miliardáři lidé v Česku nejvíce vyhledávali herečku Libuši Šafránkovou, následuje slovenský zpěvák Miro Žbirka a herečka Hana Maciuchová.

Pátou nejvyhledávanější osobností, která náš svět v tomto roce opustila, byl britský princ Phillip, manžel královny Alžběty II. Například francouzský legendární herec Jean-Paul Belmondo se umístil „až“ na sedmé pozici.

Nejvyhledávanějším českým televizním pořadem se v letošním roce stala reality show televize Prima Like House. Následují seriály Božena a Lajna 3, na čtvrtém místě je pak další reality show Love Island. Stálice České televize Stardance je na pátém místě.

Samostatnou kategorií je také „Jak?“, tedy jak udělat nějakou činnost. Tuto kategorii loni ovládly koronavirová témata typu jak vyrobit roušku, jak nosit roušku či jak vyrobit dezinfekci na ruce. I letos je nejvyhledávanějším českým tématem něco, co má spojitost s koronavirem – Jak dlouho platí antigenní test. Češi na Google dále hledali například jak vzniká tornádo, jak volit, jak dlouho trvá karanténa, ale také jak vybrat běžky.

Celosvětový vítěz Baldwin

Údaje k nejvyhledávanějším tématům roku 2021 má Google již pro všechny světové státy, uvádí i nejčastější termíny v celosvětovém měřítku. Například mezi herci vede Američan Alec Baldwin, který letos při natáčení omylem zastřelil kameramanku Halynu Hutchinsonovou. „Nejgooglenějším“ sportovcem se stal dánský fotbalista Christian Eriksen, který utrpěl zástavu srdce přímo na hřišti během úvodního zápasu evropského fotbalového šampionátu.

Baldwin vede i co se týče známých osobností, Eriksen je v tomto žebříčku na třetím místě. Mezi ně se vtěstnal Američan Kyle Rittenhouse, jenž při násilné demonstraci a nepokojích v Kenoshe coby teprve 17letý zastřelili dva demonstranty a dalšího postřelil. Soud jej ale v listopadu osvobodil, protože podle něj střílel v sebeobraně. Nejvyhledávanější osobností, která letos zemřela, se stal rapper DMX, který zemřel na infarkt po předávkování drogami.

Nejvíce vyhledávané zpravodajství se celosvětově týkalo Afghánistánu, kde po letech válčení zvítězilo radikální hnutí Tálibán, které převzalo vládu nad zemí. Lidé často sháněli také informace o akciích AMC či o vakcínách proti koronaviru.

Tagy: