Zeman: Rakušan by mi měl za jmenování Balaše děkovat. Skřípěl jsem zuby

Hnutí STAN, které aktuálně čelí vnitřní krizi po kauze bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, vyjma svého předsedy Víta Rakušana nemá významnou osobnost. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to pronesl prezident Miloš Zeman. Ten dále zmínil, že zvažoval nejmenovat nového ministra školství Vladimíra Balaše, který byl nominován právě hnutím STAN. Balašovi totiž hlava státu vyčítá jeho kroky v minulosti.

„Já v tom hnutí vyjma pana Rakušana nevidím žádnou významnou osobnost,“ řekl na adresu Starostů a nezávislých Zeman a dodal, že v partaji prostě „nejsou lidi“. Kromě toho ocenil Rakušana za to, že podle něj zvládl migrační krizi spjatou s ruskou invazí na Ukrajinu.

Na druhou stranu však podle Zemana není dobrým předsedou svého politického hnutí, a to kvůli sérii skandálů, které STAN v posledních měsících utrpěli. Zeman konkrétně vyjmenoval šest takových kauz. Naposledy vedením partaje otřásla ta kolem Petra Hlubučka a zatýkání v souvislosti s pražským dopravním podnikem.

„Když to řeknu trochu cynicky a přehnaně, jeho (hnutí STAN) jediným programovým bodem, minimálně hlavním, je to, čemu se učeně říkalo rozpočtové určení daní a čemu se neučeně říká penězovody. To znamená, že toto hnutí logicky především zajímalo, jak ubrat peníze z centrální pokladny a přenést ji na komunální úroveň. A možná, že to trochu souvisí s těmi korupčními skandály pana Hlubučka,“ prohlásil Zeman.

Kauza se dotkla mimo jiné dnes už bývalého ministra školství Petra Gazdíka, který kvůli ní na svůj post rezignoval. Jeho místo tak nakonec zaujal dosavadní poslanec a vysokoškolský pedagog Vladimír Balaš. Tomu Zeman při jmenování vyčetl, že coby děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity pomohl k přijetí exministru vnitra Janu Rumlovi snížením potřebné hranice získaných bodů. Prezident rovněž zkritizoval Balašovu roli v kauze kolem Investiční a poštovní banky.

Kvůli této kritice se do prezidenta po jmenování Balaše opřel právě Rakušan, který na sociálních sítích uvedl, že Zeman již brzy bude „důchodcem“, neboť mu za několik měsíců končí jeho druhý prezidentský mandát. „Samozřejmě, že když pan Rakušan navrhl pana Balaše, a já jsem ho při přijímacím rozhovoru takříkajíc zkritizoval, tak lidsky pochopím, že se naštval,“ řekl Zeman.

Ten zároveň přiznal, že kvůli Balašovým „hříchům z mládí“ dokonce zvažoval, že Rakušanovi se jmenováním nevyhoví. „Ať se pan Rakušan naštvává, jak chce, dosadil ministra školství s těmito dvěma velmi černými puntíky a mně by měl naopak poděkovat, že jsem ho nakonec se skřípěním zubů přece jen jmenoval,“ poznamenal prezident.

Polibek smrti pro Blažka s Černochovou

Hlava státu v uplynulých týdnech nešetřila kritikou ani na některé další ministry. Velmi ostře dlouhodobě mluví zejména o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti) a také o ministryni pro vědu a výzkum Heleně Langšádlové (TOP 09).

I mezi členy vlády jsou ale jednotlivci, kteří Zemana potěšili. Konkrétně jmenoval ministra spravedlnosti Pavla Blažka a šéfku resortu obrany Janu Černochovou (oba ODS). Zároveň v Partii Terezie Tománkové s úsměvem poznamenal, že této dvojici svojí pochvalou dává „polibek smrti“.

A řeč se v Partii stočila i na současné české předsednictví Rady Evropské unie. Opoziční hnutí ANO a SPD Fialův kabinet dlouhodobě kritizuje, a tak se nabízí otázka, zda se nepokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě podobně, jako tomu bylo při českém předsednictví v roce 2009. Tehdy padla vláda premiéra Mirka Topolánka.

„Já bych s tím hlasováním o nedůvěře počkal po předsednictví,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Zeman. Navíc zmínil, že vláda se aktuálně může opírat celkem o 108 poslanců, a tím pádem by v případě hlasování měla takřka jistotu, že jej ustojí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:25

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, v ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se stahují

23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.