Zeman zneužil své pravomoci. Uzavírá své prezidentství trapností, říká Svoboda

Prezident Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lesní správy Lány zneužil své pravomoci. „Miloš Zeman, který byl tvůrcem československé demokracie, končí těmito trapnými kroky a tento je opravdu ostudný,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Společně s ním v pořadu diskutovali také bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a psycholog Dalibor Špok.

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Ve čtvrtek potvrdil Krajský soud v Praze Balákovi tříletý trest vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky. Navíc měl podle rozsudku zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. „Je to hluboké zklamání. Někdo dostane milost v den, kdy dostane rozsudek. Ani nenastoupil výkon odnětí svobody. Není pro to sebemenší důvod,“ uvedl Svoboda.

„Miloš Zeman tím ztrácí i u svých stoupenců. Je to zneužití pravomoci. Miloš Zeman, který byl tvůrcem československé demokracie, končí těmito trapnými kroky a tento je opravdu ostudný,“ dodal Svoboda.

Institut milosti má být ojedinělý

Zima také upozornil na fakt, že řada dříve bezúhonných občanů si svůj trest musela odpykat. „Řada bezúhonných občanů udělá dopravní nehodu nebo jiný přestupek a je odsouzena. Je to smutná záležitost. Institut milosti má být ojedinělý a v případech zvláštního zřetele a tady se ukazuje, že to je někdo z blízkých spolupracovníků. U občanů to nevyvolá to, že by měli věřit ve vyšší princip mravní a spravedlnost,“ vysvětlil Zima.

„Myslím si, že Miloš Zeman je u moci dostatečně dlouho, aby naprostá většina voličů měla svůj názor vyprofilovaný. Načasování je psychologicky velmi dobré, protože všichni sledujeme válku na Ukrajině a on samozřejmě počítá s tím, že se tomuto tématu nebudeme moc věnovat,“ upozornil Špok.

Situace na Ukrajině hýbe světem politiky

Poslanci v úterý jednali o prodloužení nouzového stavu do konce května. Stav nouze je podle vlády Petra Fialy (ODS) nadále nutný ke zvládání přílivu uprchlíků z Ukrajiny po ruské invazi. Šéf SPD Tomio Ukamura řekl, že snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům vede k diskriminaci jiných sociálně slabých českých občanů. „Řekl bych, že vyjádření pana Okamury jsou chronicky populistická. Je třeba pomáhat potřebným, ale zároveň stát funguje a pomáhá českým občanům. Vláda by možná měla informovat více o tom, že se chod státu nezastavil a normálně funguje dále,“ míní Zima.

„Hraje se o volby. To ví i Tomio Okamura. Jde mu o úspěch ve volbách. Nejde mu o řešení problémů ani Čechů, ani Ukrajinců. Počítá si své hlasy, to je jediné, co ho zajímá,“ dodal Svoboda.

Velké emoce a reakce také vyvolala slova šéfa stomatologů Romana Šmuclera. Ten prohlásil, že jedním z důvodům, proč do Česka míří hodně migrantů, je, že máme otevřený a velmi luxusní zdravotní systém a na Ukrajině se prý rozkřiklo, že řada léků je v republice zadarmo. „Nesouhlasím s tím. Sem neutíkají lidé proto, že by tu sehnali paralen nebo něco takového. Máme (zdravotní) systém, který je nejlepší na světě. Buďme rádi, že ho máme. To, že z tohoto koláče dáváme Ukrajincům, je projev solidarity,“ řekl Svoboda.

„Nedomnívám se, že sem lidé jezdí, aby se tu léčili. Musíme si říci, že zdravotní systém na Ukrajině nebyl v dobrém kondici,“ uvedl Zima. „Na Ukrajině se pořádná léčba bez úplatku nedá pořádně zajistit. Není to ale důvod, abychom se my chovali jinak,“ uzavřel Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze
Fotbal

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 131 lidských obětí, z toho více než 30 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:59

Ruský konzul v Japonsku musí v odvetném kroku do šesti dnů opustit zemi

12:29

Svědectví Mychajla Dianova vyráží dech

12:03

Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku

11:34

Podívejte se, jaký je vývoj na frontě

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Podpora energetické nezávislosti na Rusku je na světě. Unie rozdělí 20 miliard eur

Státy Evropské unie se v úterý shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard Kč) určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci unijní země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů či prodeje emisních povolenek. Česká republika by měla získat asi 16,7 miliardy Kč.

Spaní ve stanu jen za odměnu. Brodská ukázala, co zažívala s Hanzlíkem na prázdninách

Tereza Brodská na sociálních sítích opět zavzpomínala na společnou dovolenou se svou maminkou Janou Brejchovou a jejím tehdejším partnerem Jaromírem Hanzlíkem. O Hanzlíkovi se totiž chystá dokument a 74letý umělec si přál, aby o něm Brodská do kamery také něco řekla. Samotná prosba herečku potěšila. Doufá však, že toho Hanzlík nakonec nebude litovat.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Domácí zpravodajství

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.