Zemřel autor nekonečného obrazu. Uznávanému českému malíři říkali tulák po Evropě

V 70 letech zemřel český malíř Lubomír Pešek, zakladatel a předseda umělecké společnosti Orbis Pictus: Europa. Byl duchovním otcem tzv. nekonečného obrazu, s jehož pomocí se snažil zvýšit pocit evropské sounáležitosti. Pešek vystavoval v sedmnácti státech, zabýval se též restaurováním obrazů, nábytku a interiérů kaplí. Přátelé na něj vzpomínají jako na velkého bohéma.

Příbramský malíř Lubomír Pešek cestoval svého času s kolegou Ivanem Bukovským po celé Evropě, po výstavách s sebou nosil velikánskou roli plátna. V Paříži, Stockholmu, Bukurešti, Dublinu, Kyjevě; všude to bylo podobné – nepopsanou krajinu fantazie rozvinul před místní umělce a vyzval je: „Vyjádřete na ni sami sebe.“ Tak to bylo znovu a znovu. Ve všech koutech kontinentu.

Každý malíř měl na svůj příspěvek prostor o velikosti 70 × 50 centimetrů. Dílo rozdělené na dvanáctimetrové části se rychle rozrůstalo, plocha pokrytá akrylovými barvami nakynula od roku 2001 na fantastických 500 metrů. Pod rukama Peška s Bukovským – „tuláků po Evropě“, jak se jim přezdívalo v českých novinách – se zrodilo tzv. nekonečné plátno. Superpanorama připomínající vyvolaný kinofilm, největší svého druhu na světě, aspirující pod hlavičkou projektu Orbis Pictus: Europa na zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

„O tom zápisu jsme skutečně přemýšleli, nakonec jsme se na něj ale vykašlali. Honění se za rekordy je věcí pomíjivou. Nám šlo především o spojování umělců různých zemí,“ popisuje Bukovský.

Jeho kolegu Peška na nějaký patos moc neužilo. Jadrně ubezpečoval, že svým dílem nehodlá pronášet „přemoudřelé pravdy“ o lidském nitru. Zrovna v projektu Orbis Pictus: Europa však bezesporu usiloval o věc vznešenou: zvyšovat s pomocí výtvarného umění povědomí evropské identity, zesilovat pocit sounáležitosti. Vytvořit jedinečné umělecké dílo, symbol evropské integrace.

Dařilo se mu to. „Chytlo se to tak, jak jsme ani sami nečekali,“ vzpomíná Bukovský. „Hodně nám pomáhala jednotlivá Česká centra po Evropě. Jakmile se to jednou povedlo dostat do Paříže a do Vídně, byl rázem zájem i jinde. Už to jelo. Setkávali jsme se díky tomu se spoustou zajímavých lidí, podívali se i do míst, kam bychom už dnes nemohli. Jako do Moskvy. Současný konflikt na Ukrajině jde bohužel přesně proti duchu toho, o co nám šlo. S tím ale nic nenaděláte – umění má sice velkou sílu, proti raketám toho ovšem moc nezmůže…“

Přestože se dvěma snílkům na začátku příliš nevěřilo, projekt se postupem doby dostal do prestižních galerií po celém kontinentu, záštitu nad ním převzaly EU, Úřad vlády ČR nebo ministerstvo zahraničí. Jeho smysl a účel se postupně posouval, začal se rozšiřovat i o práce handicapovaných dětí a podpisy politiků. Základní snaha o spojování lidí i národů však zůstala.

Duchovní otec úspěšného projektu se přitom stihnul věnovat i jiné práci. Pešek se podílel třeba na opravě interiérů zchátralých kaplí, vytvořil deset obrazů pro poutní cestu z Březnice na Svatou Horu u Příbrami. Zdařile rekonstruoval starý nábytek, kupříkladu ten kubistický od slavného architekta Gočára.

„Byl velice šikovný, opravil v podstatě celý blatenský zámek. U něj neexistovalo, že něco nejde opravit. Uměl fakt všechno,“ tvrdí jeho kamarád Jiří Krůta. „Za Lubošovu stěžejní práci osobně považuji zmíněnou výmalbu kapliček. Nastudoval si ikonografii, udělal to nádherně. Vždycky jsem mu říkal: I když už tu nebudeš, tohle tady po tobě zůstane. Stvořil jsi monumentální dílo.“

Pešek měl spoustu dalších plánů. Do svého projektu o přátelství mezi národy mínil zapojit i australské domorodce, snil o pracovních cestách na Sibiř, do Číny. Nic z toho se mu bohužel už nepodaří. Jeden z tuláků po Evropě totiž 23. června po nemoci zemřel. Bylo mu 70 let.

Když se s ním Bukovský po několika týdnech na červencovém setkání nejbližších přátel loučil, pohnutě prohlásil: „Luboše mně život nadělil v momentě, kdy to se mnou myslel dobře. Jsem přesvědčen, že Peškův plný umělecký význam se teprve ukáže.“

Sám pro to dělá hodně, ke stálé expozici nekonečného plátna v památníku Vojna u Příbrami domlouvá zářijovou výstavu Peškových obrazů. Až se na ní sejdou umělcovi známí, nebude jen smutno. Určitě se bude vzpomínat i na to, jakým byl někdejší žák Ivana Lošáka nespoutaným bohémem.

„Co všechno on vyvedl!“ potvrzuje Krůta. „Svatbu měl třeba v příbramském zámečku přesně o půlnoci. Do patra tam uprostřed noci vyjeli na koních. Nebo jindy, když měl v Nizozemsku otvírat svou výstavu, se večer před vernisáží tak opil, že se probral až za dva dny. No ano, výstava se otvírala bez umělce... Luboš byl prostě expert. Když už byl v nemocnici, vždycky mě přemlouval, abych mu vyprávěl o nějakém svém průšvihu. Smál se, že jich mám taky dost. A já odpovídal, že je můj velký učitel.“

Není to ani trochu neuctivé; z těch slov je naopak znát, jak moc měli blízcí Peška rádi. I Bukovský ostatně končí své vzpomínání na kamaráda s úsměvem. Jistě, krapet smutným. Ale i vděčným. Uznalým. „Kraj kolem Příbrami poznamenal Luboš dost,“ tvrdí. „A to nejen svými mladickými excesy, ale i stařeckou prací.“

Tagy:
smrt umění obraz kultura Příbram malíř výtvarné umění Lubomír Pešek

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.