Zemřel poslední šéf KGB. Američanům prozradil plány odposlechu jejich velvyslanectví

Poslední šéf sovětské tajné policie KGB Vadim Bakatin zemřel v Moskvě ve věku 84 let, oznámila v pondělí agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj. Vládní list Rossijskaja gazeta upřesnil, že Bakatin zemřel v neděli. Agentura RIA Novosti, jejíž zprávu převzala i další ruská média, zdůraznila, že Bakatin svého času prozradil Američanům, jak je odposloucháváno jejich velvyslanectví v Moskvě.

Bakatin, rodák ze sibiřského Kiseljovska, byl původní profesí stavbař, než v roce 1973 přešel do aparátu komunistické strany. Vedl stranickou organizaci v Kirovské a Kemerovské oblasti, stal se členem ústředního výboru a v roce 1988 byl jmenován ministrem vnitra. V roce 1991 kandidoval na ruského prezidenta, ale skončil jako poslední ze šesti kandidátů. Do čela KGB se dostal po zmařeném pokusu o komunistický puč v tehdejším Sovětském svazu v srpnu 1991.

Bakatin podle agentury RIA Novosti proslul hlavně tím, že se souhlasem sovětského prezidenta Michaila Gorbačova jako gesto dobré vůle předal Američanům plán odposlouchávacího zařízení v jejich velvyslanectví v Moskvě. Bakatinovým úkolem byla reforma dříve všemocné KGB, která se ve výsledku rozdělila na různé tajné služby.

Zpravodajský web Meduza připomněl, že za Bakatina jako ministra vnitra byl zrušen systém placených donašečů. Bakatin se také stavěl proti tomu, aby policie potlačovala protesty, a to i v Pobaltí. V prosinci 1990 jej sesadili a v čele vnitra jej vystřídal Boris Pugo, který patřil k strůjcům puče v srpnu 1991. Sám Bakatin se tehdy proti puči postavil. Byl členem delegace, která se vypravila za prezidentem Gorbačovem, internovaném pučisty v letovisku Foros. Za Bakatinova působení KGB oficiálně ukončila svou existenci.

Rossijskaja gazeta připomněla, že Bakatin se stal prvním z regionálních stranických vedoucích, kteří se do funkce dostali za nového generálního tajemníka Gorbačova. Ten Bakatinovi nečekaně nabídl funkci ministra vnitra. Bakatin později vzpomínal, že Gorbačov byl nejspíše přesvědčen, že ho bude snadno ovládat. Ale propuštěn byl poté, co odmítal použít sílu k rozhánění demonstrací v sovětských republikách. V prezidentských volbách pak dostal jako nezávislý kandidát okolo šesti milionů hlasů.

Během puče vystupoval jako aktivní vyjednávač s cílem vyvarovat se krveprolití. Na Jelcinovo naléhání jej Gorbačov postavil do čela KGB, ale při jejím reformování Bakatin odmítl Jelcinovy nejradikálnější návrhy: KGB rozpustit a začít s náborem nových agentů do nové organizace. To by podle Bakatina znamenalo zhroucení bezpečnostních orgánů, a tak KGB reformoval cestou reorganizace.

Jelcin mu před odvoláním nabízel, že jej vyšle jako velvyslance do USA, ale Bakatin odmítl. Spojeným státům ovšem prokázal neocenitelnou službu předáním plánu supermoderního odposlouchávacího zařízení v nové budově amerického velvyslanectví v Moskvě. Bakatin se za to nikdy neospravedlňoval, i když jej obviňovali málem ze zrady. Až později vyšlo najevo, že o tom nerozhodl sám, ale nejvyšší vedení země, dodal deník Rossijskaja gazeta.

Tagy:
Moskva KGB ministr vnitra Sovětský svaz Boris Jelcin USA Rusko RIA Novosti Michail Sergejevič Gorbačov Kemerovská oblast Rossijskaja gazeta Vadim Bakatin

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.