Zfetovaný muž se pokusil znásilnit a zabít svou matku. Doživotnímu vězení se ale vyhne

Krajský soud v Ústí nad Labem v pondělí rozhodl v kauze 37letého muže, který se letos v březnu podle obžaloby pokusil znásilnit a zavraždit svou matku. Obžalovanému původně hrozilo až doživotí, nakonec ale do věznice nenastoupí.

Podle soudu zdrogovaný muž znásilnění a vraždu své matky dopředu plánoval. V jejím bytě měl připravit na posteli smyčky z prostěradel, pytel a pásku od kalhot na škrcení. Matce chtěl pro omámení píchnout také injekci s pervitinem.

„Vysvlékl se do naha, následně ve tmě vyčkal příchodu poškozené. Bezprostředně po jejím vstupu do bytu a zavření vstupních dveří ji fyzicky napadl, a to tím způsobem, že poškozenou zepředu chytil oběma rukama za krk a poté srazil k zemi, po přesně nezjištěnou dobu ji škrtil. I přes ztrácející vědomí se snažila ze sevření vyprostit. Prosila ho, ať ji nezabíjí,“ četl obžalobu soudce Roman Felzmann.

Ženě se podařilo ze sevření dostat, otevřít dveře a přivolat na pomoc sousedy. „Vběhl jsem do vchodu, paní seděla na chodbě, protože ji už lidi odtamtud vzali, tak jsem šel do bytu. Ten kluk byl na mě ještě agresivní, takže ode mě pár schytal,“ popsal svědek František Holub.

Žena utrpěla jen lehké zranění. Jejímu synovi původně hrozilo až doživotí. „Trestní stíhání obviněného bylo zastaveno proto, že nebyl v době spáchání skutku příčetný,“ vysvětlil státní zástupce Vladimír Jan. Jeho psychické problémy vyvolaly podle znalců drogy. Údajně prý před útokem slyšel hlas, který mu napovídal, že má matce ublížit.

Muž je několik měsíců na svobodě

„Je to osobnost typická pro těžkého a agresivního delikventa. Je lehce disociální. Už před tím, než se to stalo, byly nějaké trestné činy. Nebýt pod vlivem drog, tak by ta nebezpečnost nebyla tak vysoká. Agrese se u něj začaly rozvíjet, až když začal fetovat. Zejména alkohol a pervitin,“ popsal sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Už několik měsíců je muž na svobodě, bydlí u své partnerky a návykové látky prý neužívá. Soud v pondělí rozhodl, že muže pošle do léčebny. „Jsem rád, že to takhle dobře dopadlo. Nemělo se stát to, co se stalo,“ řekl obžalovaný.

„Pokud se probere těmi sociálními a psychoterapeutickými přístupy, bývá delikvent vpuštěn na vycházky v areálu nemocnice, někdy i nějaké společné vycházky do města. Je možné v těch finálních fázích, že může odjet za rodiči nebo za partnerkou na víkend, ale je podroben testům hned poté, co přijede, aby se zjistilo, zda nepožil alkohol nebo drogy,“ dodal sexuolog. Rozhodnutí soudu je pravomocné, muž do měsíce nastoupí na léčení do ústavní psychiatrické nemocnice. Když se jeho stav bude zlepšovat, lékaři ho po určité době mohou propustit na svobodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Útok v norském gay baru vyšetřují jako teroristický čin. Při střelbě zemřeli dva lidé
Zahraničí

Útok v norském gay baru vyšetřují jako teroristický čin. Při střelbě zemřeli dva lidé

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  07:11

  Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

  06:40

  Ukrajinský herec Sergij Pritula chce vybrat peníze na nákup dronů Bayraktar

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.