Nejsilnější momenty sněmovního maratonu: Kolaps, podřimování a „okupace“ mikrofonu

Celkem pět dní trvala přetahovaná o nižší růst důchodů ve Sněmovně. Během jednání došlo i na momenty, o kterých se bude ještě dlouho mluvit. Lídři opozičních stran Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) zaujali nejen plamennými a dlouhými projevy, ale i tím že se svými spolustraníky v jednu chvíli obsadili řečnický pultík. Sněmovna též v posledních dnech viděla zhroucení jednoho z poslanců či unavené politiky, kteří maraton již nevydrželi a usnuli přímo při jednání.

Poslanci začali o omezení červnové valorizace důchodů, která měla za cíl snížit růst průměrného měsíčního důchodu o 760 korun namísto původních 1 770 korun, v úterý dopoledne. Již v té době se očekávalo, že se schůze protáhne na mnoho hodin až dní. Ne nadarmo předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová (ANO) říkala, že má připravený spacák.

Spacáky či peřinami se zabezpečili poslanci opozice i vládní koalice. „Opoziční lídryně mě nerozhází. Jako bývalá skautka dokážu zvládnout několik dní ve sněmovní džungli,“ komentovala již v úterý místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti). Ta, stejně jako další zákonodárci, na sociálních sítích ukázala, jak je připravena na dlouhou schůzi. Kromě spacáku nechyběl kartáček na zuby, něco málo na nervy a dokonce ani plyšák v podobě prasátka.

Schůze se protahovala celý pracovní týden až do soboty. Během ní tak někteří poslanci usínali nejen ve svých kancelářích v teple spacáků, ale i přímo v lavicích Sněmovny. Fotografové zachytili například poslance ODS Jakuba Jandu, jak v lavici sedí se skloněnou hlavou a podřimuje.

Ke spánku se přiznala i zákonodárkyně Lucie Potůčková (STAN). „Přiznám to, selhala jsem, nevydržela jsem a třetí noc spánkuprostých obstrukcí mě udolala (nejen mě). Hodila jsem čelíčko na lavici a ten obtisk hodinek tam mám už dvě hodiny,“ napsala na sociální sítě Potůčková s fotografií obtisklého čela.

ČTĚTE TAKÉ: Experti: Kdo si na penzi sám nešetří, je šílenec nebo hazardér. Důchodový systém neexistuje

Její kolegyně z klubu Pavla Pivoňka Vaňková zase zaujala videem, ve kterém s gestikulací, za kterou by se nemusel stydět ani pravý Ital, ukazovala jak přežít několikadenní sněmovní obstrukce. Nechyběly energetické nápoje, káva, léky na úzkost, nutná kosmetika a kancelář proměněná v improvizovanou ložnici.

Okamurův rekord

Obstrukce ve Sněmovně měli na svědomí zákonodárci opozice, tedy hnutí ANO a SPD. Nejvíce byl v tomto směru vidět hlavně předseda druhé jmenované partaje. Ten je proslulý tím, že zvládne řečnit i několik hodin v kuse, když k tomu má prostor, a přesně to učinil i tentokrát. Dokonce překonal svůj šestihodinový rekord, když zvládl mluvit ještě zhruba o hodinu déle.

„Fialova vláda drze říká, že vyplatit důchody téměř třem milionům občanů by způsobilo hospodářské škody. Ty ale ve více než ročním působení zavinil kabinet. Pro mne je to nepřijatelné, proto nejde o to, jestli mluvím šest nebo sedm hodin, já ze všech sil bráním příjemce důchodů v Česku a budu je bránit do poslední krve,“ pronesl později ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle koaličního poslance Josefa Fleka (STAN) však tímto způsobem Okamura „znásilňoval Sněmovnu“. Poslanci koalice později v reakci odhlasovali omezení řečníků na deset minut.

Upozornil na sebe i Babiš. Ten během jednacího maratonu mimo jiné prohlásil, že je „hrdý populista“. Kromě toho prohlásil, že klidně udělá protest seniorů. „Nikdy jsem neorganizoval demonstraci. Pokud to (stažení návrhu) neuděláte, zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů – je mi 68,“ prohlásil emotivně expremiér.

Duo Babiš–Okamura na sebe upozornilo také během páteční noci, když společně se svými poslanci doslova obsadilo řečnický pultík Sněmovny poté, co šéf hnutí ANO odmítal uvolnit místo a chtěl mluvit dál. Politici ANO a SPD se shromáždili kolem řečniště a odmítali prostor opustit. Nakonec došlo na vyjednání kompromisu, který vedl ke zrušení omezení času řečníků.

Nemocný poslanec se zhroutil

Dlouhé několikadenní jednání si vyžádalo svoji daň. Jak bylo zmíněno, poslanci měli nedostatek spánků, kdy si chodili vždy na pár hodin odpočinout do svých kanceláří, jiní usínali přímo v jednacím sále.

K dramatické situaci došlo, když se k řečnickému pultu chystal poslanec Milan Wenzl (ANO). Zákonodárce se totiž zhroutil k zemi, na pomoc mu museli přispěchat jiní poslanci včetně ministra práce a sociálních věcí, který seděl nejblíže. Wenzl dlouhodobě trpí závažnými zdravotními problémy, před časem podstoupil léčbu leukémie.

I když mu předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vzkázala, že může klidně vystoupit později, Wenzl trval na tom, že svůj projev přednese. V jeho průběhu mu těžknul hlas a bylo patrné, že na tom není dobře. Nakonec řeč zkrátil a od řečniště mu musel pomoci jeho stranický kolega z ANO Roman Kubíček. Wenzl nakonec skončil v péči lékařů, ale měl být v pořádku.

ANO hrozí ústavní stížností

Novelu o nižším růstu červnových důchodů koaliční poslanci nakonec prosadili v sobotu krátce před polednem. Pro hlasovalo 95 zákonodárců, proti jich bylo 74. Zákon nyní poputuje do Senátu, kde má sice koalice většinu, ale není jisté, že jej všichni koaliční senátoři podpoří. Proti má v plánu hlasovat třeba Michael Canov (SLK), který ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že novela je „dvojnásobně protiústavní“.

V případě schválení Senátem má novela putovat k už novému prezidentovi Petru Pavlovi, který bude ve čtvrtek inaugurován. Okamura již vyzval Pavla, aby novelu vetoval. „Pakliže bude prezident Petr Pavel vetovat tento zákon, tak se zachrání tři miliony důchodců,“ prohlásil ihned po hlasování ve Sněmovně předseda SPD. Hnutí ANO hrozilo, že v případě, že zákon projde, obrátí se se stížností na Ústavní soud.

Schůze nakonec trvala přes 97 hodin, z nichž 72 hodin zabrala diskuse mezi zákondárci.

Tagy:
Andrej Babiš Tomio Okamura Petr Pavel SPD důchody ANO 2011 Starostové a nezávislí penze valorizace Svoboda a přímá demokracie obstrukce Poslanecká sněmovna ČR starobní důchod Milan Wenzl