Zku*vysyn, častovala Moskva Zelenského po cestě do USA. Pro Rusy typické, míní expert

Středeční cesta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do USA překvapila západní svět a zároveň šokovala Moskvu. Jak se Kreml k setkání ukrajinské hlavy státu s Joem Bidenem v Bílém domě vlastně postavil? Například mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nazvala Zelenského opakovaně zku*vysynem. Podle rusisty Jiřího Justa je tento výrok v kontextu západního uvažování samozřejmě za hranou. V ruském pojetí však lze takovou rétoriku bohužel považovat za normální, dodal Just.

Zelenskyj ve středu přicestoval do Washingtonu, kde se mu dostalo opravdu nadstandardního přivítání. Joe Biden po společném jednání mimo jiné oznámil, že Spojené státy vytrvají v masivní podpoře Ukrajiny proti ruské invazi, ať to stojí, kolik chce.

Ukrajinský prezident po setkání s Bidenem zamířil také do budovy Kongresu. Američtí politici uvítali Zelenského za velmi dlouhého a bouřlivého potlesku ve stoje. Velký aplaus se během emotivní řeči ukrajinské hlavy státu opakoval hned několikrát.

Zatímco západní představitelé jsou ze zahraniční cesty Zelenského povětšinou nadšeni, Moskva zuří. „Zelenskyj je zku*vysyn Západu, všechno mu dovolují. Není to jen jejich zku*vysyn, ale také jejich nástroj, jak čelit Ruské federaci,“ šokovala svým prohlášením mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Podle Jiřího Justa, který v Moskvě dlouhodobě žije, jde však z hlediska ruského vnímání situace o vcelku adekvátní výrok: „Z pohledu Západu je to samozřejmě přes čáru. Ale z pohledu Ruska? Podobným způsobem se vyjádřili i další důležití ruští představitelé. Pro ruskou agresivní rétoriku je to typické. Nazvat takovými slovy prezidenta sousední země, o které Vladimir Putin hovoří jako o bratrské, je velice zvláštní, ale v ruském kontextu bohužel normální.“

Spolupracovník CNN Prima NEWS rovněž odhadl, jak by na návštěvu Zelenského v USA mohl zareagovat přímo Putin. „Rusko se může pokusit zintenzivnit útoky na Ukrajinu, ale efekt cesty Volodymyra Zelenského do USA to nepřekazí. Je natolik silný, že i kdyby se do vzduchu vznesly všechny ruské bombardéry, tak v politické rovině Zelenskyj toto kolo rozhodně vyhrál,“ zmínil Just.

Po USA následovalo Polsko

Zelenského cesta do USA byla jeho první zahraniční návštěvou od doby, kdy ruští okupanti vtrhli na Ukrajinu. Obrovský podíl na tom, že se Ukrajina obzvlášť v únorových a březnových dnech agrese dokázala úspěšně ubránit, měl kromě vojáků bezpochyby právě Zelenskyj.

Do té doby podceňovaný ukrajinský prezident bezprostředně po vypuknutí invaze začal řídit obranu Kyjeva. Stal se charismatickým lídrem, který svému lidu dodal potřebnou odvahu. Když pak v prvních dnech bojů americká vláda ukrajinské hlavě státu nabízela urychlenou evakuaci ze země, Zelenskyj měl stroze odpovědět: „Boj začíná. Potřebuji munici, ne odvoz.“

Lídři Západu i kvůli tomuto prohlášení pochopili, že to Ukrajinci s obranou své země před okupanty myslí vážně. Následovala tak masivní vojenská podpora. Díky ní mohla napadená země během podzimu na mnoha místech fronty přejít úspěšně do protiútoku. Vzhledem k tomu, že se v případě vojenské podpory Ukrajiny nejvíce angažují Spojené státy, lze vnímat Zelenského návštěvu USA jako logický krok.

Zelenskyj cestou ze Spojených států zamířil také do Polska. I tato země Ukrajinu během ruské invaze masivně podporuje. „Cestou domů jsem se setkal s přítelem Ukrajiny – polským prezidentem Andrzejem Dudou. Shrnuli jsme uplynulý rok, který přinesl historické výzvy v důsledku války. Také jsme diskutovali o strategických plánech do budoucna, bilaterálních vztazích a interakcích na mezinárodní úrovni v roce 2023,“ napsal stručně Zelenskyj v telegramovém příspěvku.

Tagy: